Vědci popsali jeden z prvních příznaků Covidu-19, kterého si vůbec nemusíte všimnout. Jeho odhalení může pomoct zvládnout epidemii

Covid-19 se projevuje širokou plejádou nejrůznějších příznaků, přičemž podle vědců ještě zdaleka všechny nebyly náležitě popsány. U většiny lidí se projeví horečkou, suchým kašlem a ztrátou chuti nebo čichu. To jsou však jen základní symptomy, které doprovází řada dalších, jež už jsou u jednotlivých pacientů poměrně individuální.

Zvláštní pocit v nose

Španělští vědci ve své studii nicméně přišli s dalším příznakem, který se objevuje poměrně často, byť se o něm zatím příliš nemluvilo. Zjistili totiž, že 70 % pacientů s koronavirem mělo před jakýmkoliv jiným příznakem sucho v nose. Lidé si ale v drtivé většině případů všimnou až průkaznějších symptomů, jako je neustávající kašel nebo dýchavičnost.

Podle lékařů je ale dobré všímat si i méně výrazných příznaků, které vás mohou varovat v rané fázi nemoci, kdy je člověk nejinfekčnější a tedy nejnebezpečnější pro okolí. Právě zachycení příznaků co nejdříve je důležité pro zvládnutí epidemie.

V nejnovější studii vědců z Barcelony účastníci s koronavirem ve většině uvedli, že se u nich suchý nos objevil dříve nebo shodně s ostatními příznaky. Pacienti tento stav popsali jako “bizarní pocit v nose”.

Následuje ztráta chuti a čichu

Zvláštní pocit v nose a nadměrnou suchost sliznice pociťovalo více než 68 % sledovaných pacientů s Covidem-19. Vědci ve studii poznamenali, že tento příznak je velmi často následován anosmií a hyposmií, tedy ztrátou chuti a čichu, ale je důležitý právě v tom, že jim předchází.

Kdy přesně po nákaze se objeví sucho v nose, to by měly odhalit další studie. Odborníci jsou přesvědčeni, že čím časnější příznaky odhalí, tím lépe dostanou ohniska nemoci pod kontrolu. Zvláštní příznaky v nose pociťovali pacienti v průměru 12 dní.

Koronavirus se do těla dostává nejčastěji nosem nebo ústy, výjimečně potom prostřednictvím očí. Tam začne napadat buňky, což se postupně projeví rozvojem respiračních příznaků. Virus pro vstup do buněk využívá takzvaný receptor ACE-2, jehož nevýhoda spočívá v tom, že je přítomný prakticky ve všech částech těla. Také proto může Covid-19 napadat různé orgány.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments