Kromě toho, že lékaři neustále objevují nové příznaky samotného Covidu-19, zaměstnává je spolu s vědci možná ještě důležitější otázka. Nebude mít tato epidemie dlouhodobé následky na zdraví lidí? Vakcíny jsou sice na spadnutí, ale škody už mohou být napáchány. Jen v České republice oficiálně onemocnělo více než 600 tisíc lidí a klidně to může být i dvojnásobek, vzhledem k tomu, že ne každý se nechá otestovat. Pokud určitá část těchto lidí bude mít dlouhodobé problémy, může to být obrovská zátěž pro ekonomiku i zdravotnický systém do budoucna.
Dlouhodobé následky
Bohužel některé studie přesně toto potvrzují. Pozitivních zpráv příliš mnoho nepřinášejí. Vědci už přinesly první zprávy o tom, že pacienti pociťují po vyléčení z Covidu-19 dlouhodobou únavu, bolesti hlavy či dezorientaci. Mnohým se do původní kondice nevrátily plíce, a tak se stále potýkají s dušností. Problémem je i napadení dalších orgánů.
Jedna z nejnovějších studií se potom zaměřovala na to, jaký dopad má koronavirus na psychické zdraví lidí. Pracovali na ní vědci z Oxfordské univerzity a zveřejnili ji v časopise Lancet Psychiatry. Tato studie je zcela výjimečná tím, že pracuje s obrovským vzorkem dat. Vychází ze záznamů 69 milionů lidí ze Spojených států amerických, z nichž 62 tisíc skutečně prodělalo Covid-19. Jde přitom o oficiálně zjištěné případy.
Pětina lidí má problémy
Vědci bohužel došli k nepříznivému závěru. U více než 20 % lidí vyléčených z Covidu-19 dochází do tří měsíců k rozvoji duševní poruchy. Mezi nejčastěji uvádění patří deprese, nespavost a úzkost. “Měli jsme strach, že pacienti kteří překonali Covid-19, budou čelit vyššímu riziku problémů psychického zdraví. Ukázalo se, že je to velmi pravděpodobné,” říká profesor psychiatrie na Oxfordu, Paul Harrison. Ukázalo se to navíc v míře, kterou čekal skutečně málokdo.
Nejde přitom jen o nějaké pocity lidí. Vzhledem k tomu, že vědci vycházeli z lékařských záznamů, jde skutečně o lidi, kteří po překonání Covidu-19 vyhledali lékařskou péči kvůli poruše svého psychického zdraví. Ve skutečnosti jich tak může být ještě mnohem více, protože ne každý jde s depresí či nespavostí hned k lékaři.
Vědci docházejí také k tomu, že Covid-19 pravděpodobně do budoucna velmi promění zdravotnickou péči po celém světě. Bude zapotřebí řešit velké množství případů lidí s různými zdravotními problémy, které se v této míře dosud nevyskytovaly.
Foto: Freepik