Častá chyba v zimě, která vás může stát zdraví. Extrémně zvyšuje riziko nákazy koronavirem

Jde o velmi častý zvyk, který většina lidí začne dělat s příchodem chladnějšího počasí. Jednoduše se snaží ubránit zimě a domnívá se, že tak se ochrání i před nemocemi, které v tomto období řádí. Jenže nic nemůže být vzdálenějšího pravdě. Tímto způsobem naopak zvyšují riziko, že se u nich některý z virů uchytí. Obzvlášť dnes, kdy venku řádí koronavirus, je toto upozornění aktuálnější než kdy dříve.

Virus v místnosti je extrémně nakažlivý

Když začne venku panovat zima, lidé obvykle přestanou otevírat okna, aby se jim chlad nedostal dovnitř. To ale není vůbec správné řešení. Mnozí se mylně domnívají, že za virózy může právě studené počasí. Jenže jejich šíření se ze všeho nejvíce daří v nevětraných a přetápěných místnostech. Důvodem jejich šíření v zimě je tak zejména skutečnost, že se do těchto prostor uchylujeme častěji.

V zimě proto odborníci doporučují často větrat a pouštět do bytu chladnější vzduch, přestože to mnohým teplomilným lidem nemusí být příjemné.

Britské ministerstvo zdravotnictví ve snaze varovat občany před chybami, které přispívají k šíření aktuální epidemie koronaviru, vytvořilo ve spolupráci s vědci University of Leeds video, které prezentuje, jakým způsobem se virové částice šíří a jak tomu dokáže zabránit právě větrání, respektive čerstvý venkovní vzduch. Podle vědců je možné pravidelným větráním v zimním období snížit pravděpodobnost přenosu koronaviru. Částice viru se totiž ve vzduchu drží pouze určitý čas. Větrání toto riziko snižuje až o 70 %.

Jak dlouho větrat?

Když se venkovní teploty začnou blížit nule, mají lidé tendenci trávit většinu času ve vytápěných místnostech. Právě proto je nyní třeba veřejnost upozorňovat na to, aby větrala co nejčastěji. Doporučuje se to zejména tehdy, když máte doma návštěvu a v pokoji je více lidí najednou.

Podle britského ministerstva zdravotnictví je zapotřebí po celý den nárazově otevírat okna na 10 až 15 minut. Abyste měli jistotu, že se virus v místnosti nedrží, můžete nechat okna pootevřená i delší dobu.

Kapénky koronaviru vycházející z dýchacích cest jsou těžší, a proto jdou rychle k zemi. Drobné částice však zůstávají ve vzduchu. “S chladnějším a vlhčím počasím pomůže krátkodobé vpouštění čerstvého vzduchu snížit riziko koronaviru v našich bytech,” uvedla dokonce samotná ministryně zdravotnictví Velké Británie, Jo Churchillová.

Když v místnosti není čerstvý vzduch a lidé produkují velké množství aerosolu aktivitami, jako je hlasitá řeč nebo zpěv, znamená to, že přenos koronaviru je velmi pravděpodobný. Je třeba vpustit čerstvý vzduch zvenku,” řekla profesorka Catherine Noeakesová z Leedské univerzity.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments