Pach lidského těla se v průběhu života mění. Podívejte se například na novorozence, kteří mají velmi specifickou a svěží vůni. Pak si představte náctiletého chlapce – také on nějakým způsobem voní, ale už jinak než miminko.
Věková diskriminace, nebo chemický proces?
U starších lidí tomu není jinak. Mnohým však jejich tělesný pach příliš nevoní. Popisují ho jako lehce nasládlý, zatuchlý či dokonce plesnivý. Studie z roku 2012 nicméně ukázala, že velká část lidí zápach u starších osob příliš nevnímá. A v případě těch, kteří ho popisují jako nepříjemný, se ukázalo, že mají tendenci jeho důraz nadsazovat, když ví, že pochází od důchodců. Jde svým způsobem o věkovou diskriminaci.
Přesto však vědci zjistili, jakým způsobem se odér lidského těla v průběhu let mění. Navzdory mnoha stereotypům o starších lidech nelze onen typický zápach svést na nedostatečnou hygienu. Ta se projevuje vůní zcela odlišnou a ještě méně nepříjemnou.
Namísto toho došli vědci k názoru, že vůni starších lidí způsobují různé sloučeniny a bakterií, které působí na kůži. Nejdůležitější sloučeninou z tohoto hlediska je takzvaný 2-nonetal.
Po 40. roce zápach sílí
Když v těle s věkem vznikají různé chemické procesy, představuje 2-nonetal častý vedlejší produkt. Nejčastějším původcem je podle všeho rozklad omega-7 nenasycených mastných kyselin.
Vědci přitom tuto sloučeninu nalezli pouze u lidí, kteří jsou starší 40 let. Její úroveň pak stoupá přímo s věkem. Je sice pravdou, že tělesný zápach může ovlivnit také životní prostředí a životní styl, nejvíce se na něm v případě starších lidí podepisuje právě 2-nonetal.
Experti jsou přesvědčení, že vůně lidského těla má v různých životních fázích klíčovou roli. Zatímco v případě miminek jejich krásná vůně pomáhá tomu, aby si k nim matky vytvořily co nejtěsnější pouto, u dospělých je zase důležité, aby jejich vůně vyjadřovala plodnost a zdraví, tedy z přírodního hlediska faktory, které jsou klíčové pro partnerství.
Vědci zatím neznají odpověď, jaký je evoluční důvod toho, proč starší lidé voní specifickým způsobem, což otevírá prostor k diskuzi a dalším objevům.
Foto: Freepik