Pokud nejíte potraviny živočišného původu, doplňujete si zřejmě vitamin B12 tabletami. Název vitamin B12, kobalamin či korinoidy se používá pro skupinu chemických látek s podobnou strukturou, které jsou rozpustné ve vodě a v centru mají navázán atom kobaltu. V dětství se B12 podílí na vývoji nervového systému, je důležitý v krvetvorbě a nutný pro tvorbu látek pro dědičné informace DNA a RNA.
Kde získat B12
Ve významném množství pro tělo se vitamin B12 vyskytuje v potravinách živočišného původu, hlavně v játrech, ledvinách, mase, vaječném žloutku, rybách, mléce nebo sýrech. V potravinách rostlinného původu je jen při mikrobiální fermentaci. Jde například o kyselé zelí a sójový tempeh. Vitamin B12 se vstřebává v tenkém střevě, jen pokud se v žaludku vytvoří komplex s vnitřním faktorem, produkovaný žaludeční sliznicí. Během života si vytvoříme v játrech zásobu pokrývající potřebu při nedostatku.
Nedostatek vitamínu B12
Extrémní nedostatek vitaminu B12 může vést ke specifické formě chudokrevnosti. Megaloblastická anémie místo normálních červených krvinek tvoří méně, ale za to větších megaloblastů. Může dojít k hromadění homocysteinu v těle, poruchám srážlivosti krve a vzniku trombóz. Projevit se mohou i neurologické poruchy s poruchou citlivosti v končetinách. Příznaky mohou zahrnovat únavu, zácpu, ztrátu chuti k jídlu, celkovou slabost a ubývání na váze. Potřeba jsou laboratorní testy.
Kolik vitaminu B12 tělo potřebuje
Jde až o 4 mikrogramy denně. Přísun v potravě se pohybuje běžně od 4,2 do 8,6 mikrogramu. K pokrytí potřeby pro udržení krvetvorby stačí příjem 1,5 až 2 mikrogramy kobalaminu denně. Těhotné ženy ho potřebují 4,5 mikrogramu za den a kojící ženy 5 mikrogramů denně. Nedostatkem B12 mohou mít pacienti s vážnými zažívacími problémy, jako celiakie, Crohnova choroba, poruchy vylučování kyseliny chlorovodíkové v žaludku, poruchy vnitřního faktoru, po operační zmenšení žaludku, ale i vegetariáni a vegani, hlavně děti.
Jak škodí nadbytek B12
Pravidelné vysoké dávky kobalaminu v podobě doplňků stravy mohou zvyšovat riziko některých typů rakoviny, zejména rakoviny plic. Na internetu najdete informace, že potravinové doplňky s obsahem B12 mohou vyléčit třeba Alzheimerovu chorobu, nemoci se srdce, neplodnost nebo ekzém. Podle odborníků ale žádné studie nic z toho nepotvrzují. Riziko negativních účinků při předávkování je vyšší.
Foto: Shutterstock