Jsou jadérka z jablek jedovatá, nebo nám mohou prospět? Podívejme se, co je skutečně pravda. Kdy uškodí a kdy pomáhají. Používají se i ve farmacii.
Jablečná jadérka a vitamín B17
Jablečná jadérka obsahují amygdalin – vitamín B17, který je známý kyanogenní glykosid. Ten má ochrannou funkci. Když jadérka rozžvýkáte nebo rozdrtíte, amygdalin se přemění v těle na kyanovodík. Ten brání buňkám správně využít kyslík a je toxický Ve vysokých dávkách můžete umřít, jenže tolik rozdrcených jadérek nikdy nesníte. Kyanidové prekurzory – amygdalin obsahují i jádra meruněk, broskví, třešňové pecky a více než 2 500 dalších rostlinných druhů.
Konzumace jablečných jadérek
Jablečná jadérka mají ochranný povlak neboli kvazi skořápku, odolnou vůči trávení. Projdou tělem bez účinku a neublíží. Kyanid se vytváří, jen když jadérka rozžvýkáte. I zvířata vrací celá nepoškozená jadérka na zem, aby z nich vyrostly jabloně. Pecky a jádra způsobují spíše zácpu než otravu. Pokud rozžvýkáte jadérka jablek nebo meruňkové pecky, toxicita kyanidem je bez fatálních následků.
Toxické dávky
1 g jablečných jadérek obsahuje 1 až 4 mg amygdalinu. Při rozžvýkání se změní na 0,06 až 0,24 mg kyanidu. Smrtelná dávka kyanidu z meruňkových jader je 0,5 až 3,5 mg/kg tělesné váhy. Přesná smrtelná dávka jader z jablek se liší dle typu jablek, tělesné hmotnosti a individuální snášenlivosti.
Leatril, lék proti rakovině, vyrobený z amygdalinu
Amygdalin se používal k výrobě patentovaného léku proti rakovině – Leatril. Kyanid je aktivní protinádorovou složkou, známou jako amygdalin B17 či vitamín B17. V Mexiku je lék stále legální. Při nitrožilním podávání se část kyanidu neuvolní již v žaludku působením žaludečních kyselin, proto je méně nebezpečný. Vysoce respektovaný odborník na rakovinu Kanematsu Sugiura, původem z New York ‘s Memorial Sloan Kettering Cancer Center, zjistil, že Leatril výrazně snižuje šíření rakoviny plic u myší. Výzkumné rakovinné centrum pozitivní studii o Leatrilu zamlčelo kvůli politice a střetu zájmů.
Pozor na otravu z manioku
Maniok je kořen tropické rostliny, který se používá v Asii, Africe a Jižní Americe. Ve formě tapiokové mouky obsahuje škrob odolný vůči trávení. Tapiokovou mouku si můžete běžně koupit v obchodě. Jako jablečná jadérka obsahuje kyanogenní glykosidy. Maniok však obsahuje jiný typ, toxickou sloučeninu linamarin, z něhož vzniká kyanovodík. Nesprávná tepelná úprava manioku je spojena s otravou kyanidem. Projevuje se zvracením, nevolností, bolestmi žaludku i hlavy, ochrnutím a může končit smrtí. Maniok se nesmí konzumovat syrový. Pokud se oloupe a uvaří, toxické látky se odstraní.
Foto: Shutterstock