V těhotenství může ženu potkat hned několik nepříjemných nemocí. Tou nejzávažnější z nich je preeklampsie, neboli těhotenská gestóza. Jedná se o stav změněného průtoku krve v cévách placenty, což může mimo jiné způsobit, že plod v děloze přestane růst a vyvíjet se. Tato nemoc se projevuje otoky či zvýšeným krevním tlakem, a ve své nejsložitější formě může ohrozit na životě matku i plod.
Jak poznáte, že máte preeklampsii?
Zda trpíte preeklampsií určí v první řadě váš ošetřující gynekolog. Ten vám od počátku těhotenství dělá různá vyšetření včetně odběru moči. Podle laboratorních hodnot pozná, zda se děje něco nestandardního.
Hlavní příznaky preeklampsie:
- Otoky
- Vysoký krevní tlak
- Změny laboratorních výsledků ve vzorku moči
Pokud se preeklampsie neodhalí včas, mohou se začít objevovat i další příznaky, které už je nutno nepřehlížet a okamžitě těhotnou ženu hospitalizovat.
Jaké příznaky to jsou?
- Velké neustupující bolesti hlavy
- Poruchy vidění
- Bolest v nadbřišku
- Nevolnost a zvracení
- Spavost, mdloby
- Neklid
- Otoky sliznic, pocit plného nosu
- Dušnost
- Opravdu velké otoky, někdy dojde i k prosáknutí podkoží
- Předčasná děložní činnost
- Známky předčasného odlučování placenty
Můžete se preeklampsii vyhnout?
Preeklampsie může postihnout kteroukoli těhotnou ženu. Přesto je větší pravděpodobnost, že vypukne u prvorodiček, u žen starších 33 let, v případě, že žena kouří, nebo když má nadváhu. Pokud trpíte zvýšeným krevním tlakem, i u vás je pravděpodobnost preeklampsie o něco vyšší.
Ve skutečnosti neexistuje žádná prevence, jak této nemoci předejít. Jediné, co žena může udělat předem, je přestat kouřit, mít dítě dříve než ve zmíněném rizikovém věku, a v případě vyšší váhy zhubnout. Ovšem pozor. Velký úbytek váhy před otěhotněním může způsobit problémy s početím.