Pokud chcete, aby měla kachna měkké, šťavnaté maso a křupavou kůrčičku, je třeba dodržovat postupy, při kterých přitom většina lidí chybuje. Dejte kachně čas. Až po šesti hodinách poprvé zvednete pokličku a ucítíte úžasnou vůni, bude to stát za to.
Upéct kachnu, jako to uměly naše babičky je pro většinu z nás oříšek. Tajemství však spočívá v pomalém pečení. Dnes je to snazší, protože máme k dispozici důmyslně propracované trouby. Kachna se pak peče se sama, bez nutnosti kontroly. Můžete klidně zavřít kachnu přes noc do trouby a péct ji při velmi nízké pečící teplotě až do rány, a to klidně bez jakéhokoliv náznaku pozornosti. Kachna bude výborná.
Kachna, pekáč, sůl, kmín a budík
Kachnu důkladně očistěte a omyjte ji zevnitř i zvenku pod tekoucí studenou vodou. Pak ji nechte okapat a osušte ji papírovou utěrkou. Pak očištěnou kachnu zbavte přebytečné kůže. Můžete také odříznout krk, konce křidélek a biskupa a odříznuté části kachny využít na kachní vývar, který táhněte alespoň dvě hodiny. Kachnu osolte zvenku i zevnitř. Kachnu pak po obou stranách posypte kmínem. Ze lžičky soli by třetina měla přijít do útrob kachny. Kůži posypte kmínem ze všech stran.
Pomalé pečení kachny
Pekáč přikryjte pokličkou a vložte do trouby do spodní polohy, tedy do spodní třetiny. Zvolte nádoby s dobře přiléhajícím víkem a pokličkou. Kachnu by měl pekáč pěkně obejmout a neměl by být moc velký. Doporučujeme klasický černý litinový kastrol s modrým vnitřkem. Termostat nastavte na 120 °C.
Pečte bez otevírání trouby a odkládání pokličky 5 až 6 hodin. Po šesti hodinách poprvé zvedněte pokličku a uvidíte, že kachní pečínka ve vypečené šťávě a omastku nebude vysušená. Masíčko bude měkoučké, šťavnaté, chuťově dokonalé a v ústech se bude rozplývat. Pokud chcete křupavější kůži, bez pokličky ji zprudka zapečte při 200 °C na 10 minut. Ke kachně patří knedlík a červené nebo moravské sladkokyselé zelí.
Foto: Shutterstock