Nedostatek vitaminu B12 se může projevit až za několik let. Pokud jste unavení, brní vám končetiny, trpíte závratí nebo máte zamlžené vidění, zbystřete. To vše může ukazovat na deficit B12.
Vitamin B12, kobalamin
Kobalamin patří do skupiny vitaminu B a obsahuje kobalt. Vitaminu B12 potřebuje tělo jen malé množství. Kdo by nad jeho nedostatkem chtěl mávnout rukou, spálí se. Jeho nedostatek způsobuje poměrně nepříjemné potíže, nejznámější je chudokrevnost. Vitamin B12 udržuje zdravou a fungující nervovou soustavu, tvoří DNA a je ve všech buňkách.
Zpracování vitamínu B12
Pozor na skutečnost, že samotný příjem dostatku vitamínu B12 nestačí. Jakmile se kobalamin dostává do žaludku, musí se spojit s určitým typem bílkoviny, aby jej tělo dokázalo vstřebat. Například osoby, které trpí anémií, nedokáží B12 vstřebat ani v případě, že jí přijímají dostatečné množství ve stravě. Problém mají i starší osoby, protože v žaludku ubývá množství kyseliny chlorovodíkové. Nedostatečné vstřebání způsobuje Crohnova choroba, celiakie, pooperační stavy trávící soustavy, lupus, léky proti překyselení žaludku nebo zvýšený příjem alkoholu. Deficitem B12 trpí velmi často vegani.
Příznaky nedostatku B12
Chybějící B12 má jen mírné příznaky, které snadno zaměníte s jiným onemocněním. Proto buďte obezřetní.
Nevolnost a závrať
Pocity na omdlení a zároveň dechová nedostatečnost (dušnost) i při nepatrné námaze. Stačí vyjít jedny schody a už nemůžete popadnout dech. Tady může být viníkem deficit B12.
Trvalá únava
Pokud máte nedostatek B12, pak červené krvinky nemohou přenést dostatek kyslíku ke svalstvu a vnitřním orgánům. Výsledkem je pocit trvalé únavy a malátnosti i bez zjevné vnější příčiny.
Psychické potíže
Nervová soustava B12 potřebuje. Při jejím nedostatku může docházet k depresím, poruchám paměti, zmatenosti, ale i ke kompletním změnám osobnosti. Osoby jsou náladové a podrážděné. Ve starším věku může způsobit demenci nebo Alzheimerovu chorobu.
Trávící obtíže
Deficitem B12 je postižen trávící trakt. U postižených osob se objevuje častější zvracení, pálení žáhy, plynatost, zácpa nebo naopak průjem.
Potíže při pohybu
Špatně zásobené svalstvo kyslíkem způsobí brnění rukou, sníženou citlivost na tlak nebo bolest, pocity píchání v končetinách. Člověk častěji zakopává a zhoršuje se jemná motorika.
Barva náhrobního kamene
Osoby s deficitem B12 mají bledou pleť u vážnějších obtíží se pleť může zabarvit do nažloutlé barvy. Objevuje se více pigmentových skvrn a častěji se tvoří akné.
Jak zvýšit příjem B12
Na B12 jsou bohaté živočišné produkty. Nachází se v hovězím a jehněčím mase, v játrech, vejcích, ale také v mléce, mléčných výrobcích a sýrech. Z ryb zvolte sardinky, lososa nebo tuňáka.
Foto: Shutterstock