Stav naší psychiky a životní postoj ovlivňuje kvalitu spánku, nejde jen o vnější faktory. Jinak se totiž vyspí pesimisté nebo optimisté. Jak to celé funguje, ukázal výzkum Illinoiské univerzity.
To, že má stav naší psychiky vliv na kvalitu spánku, asi není žádnou novinkou. Jak moc náš životní postoj ovlivňuje náš spánek, zkoumala i vědecká studie. Optimisté spí podle vědců mnohem lépe než pesimisté, což není tak překvapivé. Zajímavé je však to, že se to potvrzuje i bez ohledu na to, zda žijí zdravě nebo si vědomě škodí, tedy zda před spaním kouří, jedí, dívají televizi, mobil či PC, nebo zda si naopak třeba večer zacvičí, což může rozproudit adrenalin a oddálit schopnost usnout.
Vliv povahových vlastností na kvalitu spánku
Studie amerických vědců publikovaná v magazínu Behavioral Medicine spojuje povahové vlastnosti s kvalitou spánku. Medicalnewstoday.com současně připomíná, že i předchozí vědecké výzkumy poukázaly na fakt, že optimisté mají lepší stav kardiovaskulárního systému, který se spánkem také souvisí.
Vědecká studie
Vědecký tým pod vedením doktorky Rosalby Hernandezové z Illinoiské univerzity do studie zapojil více než 3 500 dobrovolníků ve věku od 32 do 51 let. Ti vyplnili dotazník, který obsahoval 10 otázek o jejich osobnosti, emočním prožívání a spánku. Výsledkem bodování odpovědí bylo optimistické nebo pesimistické ladění osobnosti. Některým účastníkům vědci kvalitu spánku monitorovali, aby mohli objektivitu výsledků potvrdit.
Buďte optimisté, lépe se vyspíte
Závěrem je, že pravděpodobnost problémů se spánkem je u pesimistů o 74 % vyšší než u optimistů. Čím optimističtější byli účastníci studie, tím pravděpodobnější zároveň bylo i to, že v noci úspěšně prospí 6 až 9 hodin. Optimisté mají výhodu při zvládání každodenních situací včetně těch stresujících, což se odráží na jejich zdraví. Pesimisté si pak často své problémy berou i do postele a přemýšlí o nich před spaním. Optimisté volí konstruktivní přístup a nepoddávají se strachu a obavám.
Foto: Shutterstock