Pračky vyperou oblečení a zbaví je nečistot a pachu. I když má pračka čistící funkci, uvnitř rozhodně není čistá. Studie dokládá, že jsou v ní bakterie odolné vůči lékům.
Vědci ve své studii uvádí, že byly v pračce v jedné z nemocnic v Německu objeveny bakterie rezistentní na léky. Škodlivé patogeny byly objeveny v prostředí, které by mělo být sterilní. Byla to pračka určená pro domácnost, jak uvedla autorka studie Ricarda M. Schmithausen, i když nemocnice používají speciální průmyslové pračky, kde perou oděvy a lůžkoviny při vysokých teplotách a za použití dezinfekčních prostředků za přísných hygienických pravidel. Informaci najdete na livescience.com.
Pračka vypere, ale nejde o sterilizátor
Na praní oděvů pacientů v nemocnicích nebývají pračky pro domácnost povoleny a pračka byla mimo centrální prádelny nemocnice. Jakmile ji přestala nemocnice používat, už se neobjevily žádné případy kontaminace. Pračka zbaví oblečení nečistot a zápachu, ale neslouží jako sterilizátor, jak uvedl specialista na infekční choroby Dr. Amesh Adalja. Voda v pračce není tak horká, aby zničila všechny bakterie, ale většina bakterií na těle a oblečení dle něj není zdraví škodlivá.
Patogeny na kůži kojenců
Ve studii zveřejněné v časopise Applied and Environmental Microbiology lékaři z německé nemocnice popsali případy, kdy byl standardními screeningovými postupy u čerstvě narozených dětí potvrzen pozitivní nález na bakterie rezistentních na léky zvané Klebsiella oxytoca. Ta způsobuje u lidí s oslabenou imunitou vážné infekce a komplikace, jako je zápal plic, infekce močových cest a různé záněty.
Pračka jako zdroj patogenů
Patogeny měli na kůži novorozenci umístění na JIP po předčasném porodu nebo infekci. Inkubátory nebyly kontaminovány a přenašečem nebyl ani zdravotnický personál. Zdrojem patogenů bylo gumové těsnění dveří pračky a přihrádka na prací prášek. Kontaminované byly čepice a ponožky, které dětem pomáhají udržovat teplo v inkubátorech. Novorozenci měli stopy patogenu na těle, ale neonemocněli.
Jak zastavit šíření bakterií
Pračky ve zdravotnických zařízeních se musí kontrolovat jako možné zdroje kontaminace. Důležité je dbát i na osobní hygienu. V domácnostech i domovech pro seniory, lidi s oslabenou imunitou či otevřenými ranami se musí prát při vyšších teplotách a s účinnými dezinfekčními prostředky, aby se předešlo přenosu patogenů.
Foto: Shutterstock