Rakovina tlustého střeva a konečníku neboli kolorektální karcinom je druhé nejčastější onkologické onemocnění v populaci. Nejvíce jsou ohroženi lidé nad 50 let věku, ale i ti mladší. Jak se onemocnění diagnostikuje, jaké má projevy a jak se léčí?
Příznaky rakoviny tlustého střeva a konečníku
- krev ve stolici a krvácení z konečníku
- hlen ve stolici
- zúžení tloušťky stolice
- náhlá ztráta hmotnosti bez příčiny
- ztráta chuti k jídlu
- abnormální únava a ospalost
- subjektivní pocit nedostatečného vyprázdnění po stolici
- zažívací potíže
- nadměrná plynatost, křeče a dlouhodobé nafouknutí břicha
- střídající se zácpa a průjem
Prohlídka u praktického lékaře a následná diagnostika
Pokud zaznamenáte nějaký z výše uvedených příznaků, nebo jiné abnormality ohledně svého zdravotního stavu, jděte co nejdříve ke svému praktickému lékaři. Ten vám předepíše žádanku na vyšetření, které potvrdí nebo vyloučí rakovinu tlustého střeva a konečníku.
- klasické fyzikální vyšetření lékařem poslechem, pohmatem a poklepem
- krevní testy
- test na přítomnost okultního krvácení zjišťující krev ve stolici
- kolonoskopie
- virtuální kolonoskopii – speciální CT vyšetření
- biopsie – odběr tkáně během kolonoskopie
- magnetická rezonance
- PET vyšetření neboli pozitronová emisní tomografie
- sonografické vyšetření
Léčba kolorektálního karcinomu při nálezu
Lékaři používají k označení a klasifikaci nádorů zkratku TNM. T označuje velikost nádoru, N popisuje, zda se rakovina rozšířila do lymfatických uzlin a M, zda se rakovina rozšířila do celého těla, kde vytvořila metastázy. U prokázání kolorektálního karcinomu se standardně přistupuje nejprve k chirurgickému řešení. Lékaři provádí tři typy operací. Přední resekci – odříznutí, abdominoperineální resekci a lokální excizi.
Prevence
Ze zákona máme na preventivní prohlídku praktickým lékařem nárok vždy 1x za 2 roky. Screening nádorů tlustého střeva a konečníku probíhá prostřednictvím testu na okultní krvácení do stolice od 50 do 55 let 1x ročně, od 55 let 1x za 2 roky. Sreeningovou kolonoskopii lze podstoupit od 50 let. U lidí bez potíží stačí vyšetření provést 1x za 10 let. Zdravotní pojišťovny nabízejí svým pojištěncům zdarma některé preventivní prohlídky i nad rámec stanovený zákonem i formou rozšíření věkové hranice pro dané vyšetření. Aktuální informace získáte u své zdravotní pojišťovny.
Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline