Signály, podle kterých poznáte, že jste prodělali bezpříznakový covid-19. Takových lidí jsou v Česku miliony, říkají experti

Přestože u někoho způsobí covid-19 za pár dní život ohrožující stavy, většina lidí ho prodělá pouze s mírnými příznaky. Existuje však další skupina, která se koronavirem sice nakazí, ale bezprostředně poté si této infekce vůbec nevšimne. Jde o takzvané bezpříznakové jedince, kteří mohou být velkým problémem pro šíření infekce. Zatím se přesně neví, jak velké procento z celkového počtu nakažených tvoří, protože obvykle neabsolvují ani testy. Zatímco oficiálně tak v České republice koronavirem prošlo něco přes milion obyvatel, třeba podle virologa Omara Šerého se ve skutečnosti nakazily miliony alespoň tři, jak uvedl v DVTV. Podobně se vyjádřil například i epidemiolog Roman Prymula.

Bezpříznakový covid byl také jedním z nejčastějších důvodů bagatelizace této nemoci. Lidé nedokázali pochopit, že se mají omezovat kvůli nemoci, která vlastně nic moc nedělá. V poslední době, kdy už mají lékaři a vědci dostatek různých dat, se ale ukazuje, že tak jednoduché to přeci jen nebude. Je totiž pravděpodobné, že koronavirus se nějakým způsobem podepsal i na lidech, kterým v infekční fázi nezpůsobil žádné komplikace.

Jak ale poznat, že jste koronavirus měli, když proběhl bez patrnějších příznaků? Napoví právě dlouhodobé dopady na organismus.

Problémy s dýcháním

Lékaři z Centra postcovidové péče v Nemocnici Hradec Králové upozorňují na skutečnost, že vidí stále více případů lidí, kteří prošli lehkým nebo bezpříznakovým covidem, ale u nichž vyšetření ukáže nějakou formu poškození plic i měsíce po nákaze. “Zajímavé je, že se vyskytují i lidé, u nichž se na CT plic objeví fibrotické změny a oni nepociťují, že by se jim hůře dýchalo,” říká pneumolog Michal Kopecký. To potvrzuje i studie publikovaná v časopise JAMA, podle které mohou lidé po covidu trpět problémy s dechem.

Kašel, který neodchází

Možná jste neměli žádný jiný příznak, ale pouze jste začali zničehonic kašlat a tento kašel ne a ne ustoupit. Podle studie z časopisu JAMA jde o kašel suchý, při kterém nevychází žádný hlen. Podle lékařů trápí kašel téměř polovinu covidových pacientů i týdny po vyléčení.

Velká únava

Covid-19 představuje pro organismus obrovskou zátěž. Ukazuje se, že nejen pacienti s těžkým průběhem, ale i ti bezpříznakoví mohou po zasažení koronavirem trpět únavou, a to klidně i měsíce poté, co se nakazili. Lékaři zatím neví, proč k tomu dochází, ale může jít o dlouhodobou reakci imunitního systému na virus.

Padání vlasů

Z nějakého důvodu dochází u lidí, kteří prošli covidem-19, k dlouhodobé ztrátě vlasů, a to i měsíce po vyléčení. Členové facebookové skupiny Survivor Corps, která sdružuje vyléčené pacienty, si vyměňují poznatky o tom, jak začali nevysvětlitelně ztrácet vlasy. Ukazuje se, že tento symptom by mohl nastoupit i u lidí, kteří předtím byli bezpříznakoví.

Vředy na jazyku a v ústech

Takzvaný covidový jazyk, tedy nepříjemné vřídky na jazyku a v ústech, může být jak jedním z prvních příznaků, tak může být součástí takzvaného dlouhodobého covidu, tedy syndromu po vyléčení.

Má smysl test na protilátky?

Pokud nevíte, zda jste se koronavirem nakazili nebo nikoliv, připadá v úvahu absolvovat test na protilátky. To však obnáší určité problémy. Za prvé nejsou tyto testy zrovna vyhlášené svou spolehlivostí, byť ta se v poslední době docela zlepšuje. Za druhé je docela pravděpodobné, že po slabé infekci, která nezpůsobila nemoc, ani žádné protilátky mít nebudete. To ale neznamená, že by tělo na další infekci nebylo lépe připraveno. S virem už se seznámilo a vytvořilo si takzvanou buněčnou imunitu.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments