Nádory vznikají často z banálních příčin. Nepodceňujte je a braňte se před rakovinou

Hlavní rizikové faktory, které se podílejí na vzniku zhoubných nádorů, řadíme mezi banální onemocnění a často si je způsobujeme sami svým chováním. Nádorová onemocnění jsou zapříčiněna poškozením genů a jen malá část je dědičná.

Kouření

Kouření je nejvýznamnějším rizikem. Prokazatelně spolupůsobí při vzniku rakoviny plic, je ohrožen hltan, hrtan, jícen, ústa, močové orgány, slinivka břišní i močové orgány. Mnohé karcinogeny z tabákového kouře jsou vylučovány močí, v močových cestách se koncentrují a napadají sliznici. Karcinogenním rizikem je i pasivní kouření.

Alkohol

Alkohol není silným karcinogenem, rizikový je ale ve spojení s kouřením. Rozpouští lépe než voda některé karcinogeny z kouře a usnadňuje jejich pronikání ke kmenovým buňkám sliznic. Je odpovědný až za 12 % úmrtí na zhoubné nádory horního respiračního a trávicího traktu, jaterní cirhózu a riziko karcinomu jater.

Výživa

Karcinogenní jsou toxické látky, které se do potravin dostanou nevhodným skladováním, jako plíseň Aspergillus flavus a její produkty zvané aflatoxiny. Dále karcinogenní mykotoxiny vznikající plísněmi rodů Aspergillus, Penicillium a Fusarium. Karcinogeny vznikají při grilování, kdy jsou produkovány karcinogenní polycyklické aromatické uhlovodíky při přímém působení ohně za vysokých teplot.

Foto: Shutterstock

Obezita

Nadměrný energetický přísun přispívá ke vzniku obezity, která je rizikovým faktorem zhoubného bujení. Ochranná funkce tělesného pohybu je dlouho známa. Fyzický pohyb vede ke snižováním nadváhy a vede k urychlení posunu potravy ve střevech. Důležité je i složení stravy, vitaminy, stopové prvky, minerály, další mikronutrienty, enzymy, jednotlivé typy tuků, vlákniny, proteinů i stravitelných sacharidů.

UV záření

UV záření je zodpovědné za většinu melanomů a karcinomů kůže. Rizikové je zejména nadměrné slunění v dětském věku a na jaře, kdy kůže ještě není dostatečně pigmentována. Více jsou ohroženi lidé se sníženou schopností ukládání pigmentu, zejména albíni. Nutné je používání ochranných krémů s vysokým faktorem.

Infekce

Na prvním místě jde o papiloma virus HPV – human papiloma virus, který se podílí na vzniku karcinomu děložního čípku. Karcinogenním faktorem je i virus hepatitidy B – HBV i hepatitidy C – HCV. Karcinogenně působí i herpetický virus typu 4 – Epstein-Barr virus – EBV, původce infekční mononukleózy. Dále virus HIV – AIDS Kaposiho sarkom. Z bakterií jde o karcinogenní působení Helicobacteru pylori, který infikuje žaludeční sliznici, vyvolává chronickou gastritidu a karcinom žaludku.

Foto: Shutterstock, zdroj: Medical News Today

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments