S menstruačními bolestmi se setkala velká část žen. A u každé nastává jiný průběh a jiná reakce na tento nepříjemný typ bolesti. Některé ženy mají tu sílu se vzchopit a přes útrapy vydržet každodenní nátlak. Jiné ovšem trpí takovými bolestmi, že když je to udeří, nejsou schopny se dostat ven z postele. Pak asi většinou zkoušíme co se dá: cvičení, hluboké dýchání, teplé zábaly, ale nejčastěji saháme po lécích tlumících bolest. Z těch to na celé čáře vyhrává Ibalgin, ačkoliv jde o lék, který ve větší míře může vést k mnoha zdravotním problémům a vedlejším účinkům. A právě tuto míru, kterou je už takto dost zatěžko odhadnout, hodně žen v nejvyšší nouzi překračuje. Nejsou výjimečné ty případy, kdy na jednu periodu připadne více než 15 tablet!
Co s tím?
Řešit menstruační bolest není jednoduché. Jelikož většinou nemají opodstatnění, jde o jakýsi “přirozený doprovodný jev”, tak tu ani mnoho cest, jak pomoci, není. Navíc při dnešní vytíženosti se snažíme najít něco, co zabere a postaví nás na nohy co nejrychleji. V čemž se bohužel Ibalginu, či lékům jemu podobným, nic nevyrovná.
Zkoušely jste však bylinky?
Bylinky jako žebříček a pak především kontryhel by se měly stát v těchto problémech vašimi nejbližšími přáteli. Právě tyto rostlinky dokážou skutečně hodně. Nečekejte však, že z nich vypijete čaj a do hodiny z vás bolest opadne – jako tomu bývá u medikamentů. Tyto čaje musíte začít pít pár dní před menstruací (stačí dva až tři) a pak během menstruace s pitím nepřestat. Naopak můžete zvýšit dávky a pít čaje ráno i večer (na některých čajích možná budete mít napsané denní dávkování čítající tři šálky na den, což mi přišlo zbytečně moc, ale někomu méně než tři šálky nemusí stačit – je to v tomto velmi individuální). Může se také stát, že pití bylinných čaje menstruační bolest úplně nevyruší, ale jen sníží její intenzitu. Rozhodně si však bylinkami šetříte svoje zdraví a od bolesti se aspoň trochu uleví.
Stačí tedy zajít do lékárny a poprosit o čaj z těchto bylin, či o čaj napomáhající tlumení menstruačních bolestí. V lékárně již budou vědět a jistě se vám dostane do ruky bylinný přípravek, který vám pomůže.
Mohu si čaj připravit i sama?
Pokud byste měly zájem o domácí výrobu kontryhelového čaje, není to nikterak složité. Tři až čtyři lžičky sušeného kontryhele zalijete 1/4 litrem vroucí vody a necháte 15 minut louhovat. Poté je možno čaj osladit, nejlepší je však pít ho po malých doušcích bez čehokoliv přidávaného.
Uvidíte, že bylinky vám pomohou a hlavně – nehrozí u nich vedlejší účinky, jako tomu je u klasických analgetik.