Pálení a svědění pokožky může být příznakem nepříjemné alergie nebo reakce na kontakt kůže s různými materiály. Prášky zklidňující svědění nemusíte mít vždy po ruce, a proto je dobré znát alespoň pár tipů a triků pro zmírnění příznaků.
Vyhledejte zdroj
Dráždidlem může být celá škála čistících prostředků, které nesmí přijít do kontaktu s kůži. Dalšími spouštěči bývají laciné šperky, kosmetika, sluneční paprsky, špinavá voda a různé alergeny. Jelikož je mnohdy těžké, určit příčinu ihned po objevení pupínků a zarudnutí, postupujte razantně.
První pomoc
Do té doby, než vyhledáte odbornou pomoc, nepoužívejte žádné kosmetické prostředky a omezte koupelnový rituál pouze na mýdlo a šampon pro velmi citlivou pokožku. Využít lze také produktů navržených pro miminka, jelikož je jejich složení šetrné.
Veškeré šperky včetně piercingu a náušnic odložte, protože i drahé kovy u některých jedinců mohou vyvolat negativní reakci. Velmi důležitou roli hraje také prostředí. Zdržujte se v okolí s adekvátní vlhkostí a menším množstvím prachu.
Domácí péče
Nejen pilulky mohou být skvělým pomocníkem. Účinně lze proti vyrážce zakročit také pomocí přírodních léků.
Odvary z máty, heřmánku a dalšího kvítí můžete připravit snadno a rychle. Do roztoku poté vložte hadrový kapesník nebo kus plátna, a tím jemně otírejte podrážděnou kůži. Snadno tak zmírníte svědění a ulevíte podrážděné kůži. Stejnou schopnost mají také přírodní oleje. Ricinový či třezalkový jsou perfektní pomocníci při první pomoci a v lékárničce zaberou minimum místa.
Sluneční paprsky
Pokud vás trápí vyrážka a popáleniny od slunce, spíše než zahřívání pomůže ochlazení. Kromě natírání těla kokosovým olejem přijde k chuti také bílý jogurt, který při rozetření po těle příjemně chladí a zklidňuje zarudlou kůži. Kromě jogurtu zachrání kůži také koupel z ovesných vloček s následným použitím oleje na podrážděnou kůži.