Experti uvedli, kdy definitivně skončí pandemie. Dobré zprávy nemají, z jejich závěrů mrazí

Asi není na světě člověka, který by se neptal, kdy tohle všechno, tedy pandemie koronaviru, skončí a kdy se budeme moci vrátit k našim životům tak, jak jsme na ně byli zvyklí. Zřejmě největší nadějí je očkování, ale experti opatrně varují, že to nebude znamenat vymýcení viru. Ten tu s námi bude ještě velmi dlouho.

Tímto tempem 7 let

Zpravodajská agentura Bloomberg sestavila podrobnou analýzu pro své klienty, která jim má pomoci se zorientovat v současném světě. Podle expertů, kteří se na analýze podíleli, potrvá pandemie ještě dlouhých sedm let.

Že je to extrémně dlouho? To je pravda, ale autoři se ke svému závěru dopracovali na základě zohlednění veškerých proměnných, které se týkají rozsahu a průběhu očkování. Agentura tak podle vlastních slov vytvořila největší databázi údajů o covidu-19 z celého světa, která mapuje více než 186 milionů záznamů o vakcinaci v různých státech.

Podle výpočtů odborníků bude trvat 7,4 let, než pandemie koronaviru skončí. Epidemiologové, mezi nimiž nechybí ani největší americký expert v tomto oboru Anthony Fauci, uvádějí, že pro to, aby se život vrátil do normálu, je nutné proočkovat 70 až 85 % populace. Jen tak je možné zajistit, aby virus přestal v obyvatelstvu obíhat.

V průměru se na celém světě podá 6 337 917 dávek vakcíny denně. Při tomto tempu potrvá více než sedm let, než se dvěma dávkami proočkuje 75 % populace,” uvádí analýza společnosti Bloomberg.

Globálně bude obtížné virus zastavit

Viry přitom neustále mutují, adaptují se na nové podmínky. Činí tak zejména na místech, kde nejsou vystaveny problémům, případně kde se zdržuje mnoho lidí. Čím více se jich totiž nakazí, tím jsou mutace pravděpodobnější a tím se virus stává odolnějším vůči vakcínám i léčbě.

Jakmile dojde například k obnovení cestovních ruchu, pravděpodobně bude dále docházet k importu mutací do zemí, které už koronavirus dostanou pod kontrolu. Nové varianty tu pak mohou rozjet epidemii novou.

Celosvětová aliance pro vakcinaci (GAVI) z tohoto důvodu zdůrazňuje, že snahy proočkovat především obyvatelstvo určitých států za každou cenu nebudou mít ten správný efekt. V globálním světě totiž platí, že “nikdo není v bezpečí, dokud nejsou v bezpečí všichni“. Zpráva také upozorňuje, že pokud se plně vrátíme k životu jako před epidemií, tedy včetně cestování, povede to v příštích letech k neustálému šíření viru.

Vědci připouštějí, že existuje stále mnoho proměnných, které je velmi obtížné zachytit a propočítat do budoucna. Například některé státy ještě s očkováním pořádně nezačaly. Připravují se také vakcíny, které budou účinné už po jedné dávce. Například ta od společnosti Johnson and Johnson, jež vzniká ve spolupráci s laboratoří Jansen, už by měla být brzy schválena. Tyto a další pozitivní faktory by mohly vakcinaci urychlit a stlačit pokoření pandemie pod pět let, byť i to je z dnešního pohledu těžko představitelná doba. Naopak se ale mohou objevit i negativní faktory, které snažení naopak prodlouží.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments