S doporučením nosit dvě roušky naráz přišli jako první Američané. Jako vyšší formu ochrany tento způsob radil hlavní epidemiolog Anthony Fauci a následně se k němu přidalo také Centrum pro kontrolu prevencí a chorob (CDC). Celá věc má ale svá specifika, které evidentně nepochopilo české ministerstvo zdravotnictví. To sice nápad okopírovalo, ale nesprávně.
Může se objevit problém s dýcháním
CDC v nových pokynech argumentuje tím, že pevněji nasazená rouška dokáže lépe zabránit úniku potenciálně infikovaných respiračních kapének. Proto je vhodné zvolit kombinaci roušek. Tu jednorázovou chirurgickou si nasadíte přímo na obličej a na vrch přidáte ještě druhou, tentokrát však látkovou roušku. Ta nemá ani tak efekt filtrační jako spíše ten, že první vrstvu v podobě chirurgické roušky přivine blíže k obličeji.
Experti upozorňují, že tento způsob ochrany, jež má sloužit jako alternativa k respirátorům, není vhodný pro všechny. Vyhýbat by se mu měli především lidé, kterým se hůře dýchá. Odpor je při dvou rouškách pochopitelně výrazně vyšší a obtíže může ještě zhoršit. Odborníci také zdůrazňují, že skrz roušku, která opravdu dobře těsní a filtruje, se hůře dýchá. Nesmí to ale dojít do extrému, kdy by byla zcela neprodyšná. Potom by totiž tlak výdechu vytvořil u tváře otvory, kterými mohou kapénky opět unikat.
Dvojité roušce byste se měli vyhnout také tehdy, kdy vám ovlivňuje schopnost vidění nebo orientace. V takovém případě je lepší používat jen jednu roušku, protože omezená viditelnost může vést k vážným zraněním.
Pokud jde o vrstvení roušek, CDC doporučuje, abyste si ho nejprve vyzkoušeli doma a teprve pak se takto vystrojeni vydali na veřejnost. “Zkuste si tak několik minut chodit po bytě nebo venku a zvolte takovou roušku, která má vhodný tvar a filtraci, abyste skrz ni mohli dýchat a nesnížila se vaše schopnost vidět.“
Nesmysl ministra Blatného
Podle CDC existují také kombinace roušek, které by se neměly vrstvit. Jde například o dvě chirurgické roušky najednou. Ty totiž nejsou navrženy tak, aby přiléhaly na tvář a nasazení druhé roušky tohoto typu nikterak nezvýší efektivitu ochrany. Přitom právě to česká vláda na pokyn ministerstva zdravotnictví občanům nařídila. V obchodech a veřejné dopravě mají nosit buď respirátor, nebo dvě chirurgické roušky. Podle expertů je druhá možnost nesmyslem. Mnohem účinnější je použití jedné chirurgické a jedné látkové roušky, jak už bylo uvedeno výše.
“Oni doporučovali, že si má člověk nasadit lékařskou roušku a upevnit ty gumičky, co to půjde, ale přesto si nedat další roušku, ale právě doma šitou roušku látkovou,” uvedl k tomu pro Českou televizi také Jakub Ondráček z Akademie věd, podle kterého to české ministerstvo zdravotnictví evidentně špatně interpretovalo. Zřejmě tento recept chtělo ještě vylepšit, ale ve skutečnosti ho znehodnotilo.
Stejně tak není vhodné používat dva respirátory FFP2 najednou. Odborníci zdůrazňují, že je nutné nosit vždy pouze jeden respirátor a pod ním nebo na něm by neměla být žádná dodatečná rouška.
Vrstvení respirátorů může vést k negativnímu efektu. Jednak je skrz dva respirátory najednou už skutečně obtížné dýchat a jednak pak dochází k deformaci jejich tvarů, což snižuje míru ochrany.
Foto: Shutterstock