Gejzír energie a dobré nálady. Kdo by takové nabídce v zimních dnech odolal? Antioxidanty jsou skloňovány ve stovkách článků, pořadů a odborných doporučení. Jak ale vybrat ten správný přípravek, který organismu neuškodí, ale naopak pomůže s regenerací a čerpáním nových sil?
Únava, špatná nálada, deprese. Tak prožívají mnozí z nás ponuré zimní dny. Najít zaručený zdroj energie a dobré nálady se rovná malému zázraku. Antioxidanty však takové malé zázraky dokážou: pomáhají detekovat poškozené buňky, tkáně, viry a nejrůznější patogeny. Mají také očistné a hojivé účinky na naši pleť. „Antioxidanty jsou látky, které v těle neutralizují volné radikály, které mohou organismus poškozovat. Vlivem stresu a nevhodného životního stylu bohužel narůstá v organismu množství volných radikálů, a tělo není schopno se jich přirozenou cestou zbavit. Proto je důležité antioxidanty tělu poskytnout “z venku “, tedy stravou nebo potravními doplňky,“ vysvětluje lékařka MUDr. Pavla Koželuhová.
Přírodní vs. chemické antioxidanty
Portály a obchody se zdravou výživou a doplňky, stejně jako kosmetické obchody, dnes nabízejí množství přípravků, obsahujících antioxidanty. Mnohé přípravky však obsahují syntetické složky, které mohou být pro lidský organismus problematické. Proto se při výběru potravinových doplňků vyplatí pečlivě hlídat jejich složení. Pokud obsahují výlučně extrakty a výluhy z olejů, plodů, bylin či kořenů, dokáže je organismus přirozeně absorbovat a využít. „Podmínkou terapeutických účinků na tělo i mysl jsou vždy špičkové a čistě přírodní vstupní suroviny, ideálně v bio kvalitě, a unikátní technologie jejich zpracování,“ vysvětluje Dominka Doniga ze společnosti Malinna, která se zabývá výzkumem, vývojem a výrobou prémiových antioxidačních olejů v Česku a na Slovensku. „Neméně důležitou podmínkou je koncentrovanost přípravku. Mnoho lidí nestíhá pravidelně a v doporučených denních dávkách konzumovat veškeré potřebné zdroje vitamínů, minerálů, bílkovin, či třeba selenu, proto sáhne po elixíru s jejich silnými extrakty. Optimální je pak samozřejmě kombinace zdravé stravy a kvalitních výluhů,“ říká Dominika Doniga.
V kurzu jsou značky se silným příběhem
Zatímco dříve většina spotřebitelů spoléhala na zvučné globální značky, v posledních letech důvěřuje stále více lidí lokálním výrobcům, stavějícím na přírodních surovinách a silném příběhu. Ti se mnohdy rekrutují ze zcela jiných oborů než kosmetika či farmacie – na začátku stojí jejich vlastní zdravotní problém, který se jim nedaří vyřešit dostupnými přípravky z lékárny či drogerie. To je i případ značky Malinna, která do širšího podvědomí pronikla poté, kdy slovenská topmodelka Barbora Podzimková publikovala na svém Instagramu informaci, že se po užívání výrobku Malinna Elixir Mint definitivně zbavila akné. Na počátku úspěchu značky však stály osobní zdravotní problémy zakladatele a absence jejich řešení tehdy známými prostředky. „Můj otec pracoval třicet let jako zvukový režisér a jeho zdravotní stav tomu odpovídal. Špatná strava, málo pohybu, stres. Začal proto studovat možnosti organických olejů a po dvou letech testování na vlastním těle vyvinul antioxidační směs, která měla fascinující účinky,“ vzpomíná Dominika Doniga. Teprve poté ji nabídl Trnavské univerzitě, kde místní biologové konstatovali, že kombinace olejů oslabuje škodlivé mikroorganismy a zabraňuje jejich množení. To byl začátek výroby antioxidačních přípravků pro zevní i vnitřní užití. Dnes vyrábí Malinna sériově, intenzivně investuje do dalšího výzkumu a vývoje, a nejen díky referencím známých tváří expanduje na středoevropské trhy.
Foto: Freepik