Náročný den za vámi a vy se těšíte do vany plné pěny nebo do sprchy? Pozor na to, že časté koupání škodí vaší pokožce. Budete náchylnější k infekcím a zhorší se vám ekzém. Jaká frekvence koupání je správná?
Očista i relaxace
Jak často se sprchujete? Ráno, abyste se probrali a příjemně naladili na nový den, po sportu nebo náročné fyzické aktivitě a pak ještě relaxační sprcha večer? Že se nemůžete dočkat, až vaše tělo promasírují proudy horké vody a vy s přivřenými víčky zrekapitulujete celý den? Děláte velkou chybu. Už každodenní sprchování není zdravé a co teprve návyk, oddat se sprše několikrát denně, byť by to bylo na krátkou chvíli.
Umíte si představit, že byste šli spát bez osprchování? Ne? Pak vězte, že pokud tuto myšlenku přijmete, prospějete tělu mnohem více než pravidelným každodenním sprchováním.
Každodenní sprchování ubližuje pokožce
Pokožka má přirozenou ochrannou vrstvu, kterou musí obnovit po každém sprchování. Příliš častá očista znamená, že kůži berete štít proti infekcím. Zároveň vede časté sprchování k ucpávání pórů a horšímu vzhledu pokožky. Ti, kteří při sprchování používají sprchové gely a mýdla si zároveň zhoršují akné a podporují vznik ekzémů.
Jak často se mýt
Vzpomínáte na filmy, kde ke koupání celé rodiny došlo v neckách každou neděli? A to ještě ve stejné vodě? Ať zní tato myšlenka sebe bláznivěji a nechutně, je pravdou, že lidé byli mnohem méně náchylní na infekce a ekzémy. Alergické reakce se téměř nevyskytovaly.
Dnešní dermatologové se shodují, že správná frekvence koupání je dvakrát týdně. Toto doporučení platí zejména pro ty, kteří mají citlivou pokožku nebo trpí ekzémem.
Bez sprchy to nejde
Že není možné vydržet bez koupání nebo sprchování? Pak alespoň používejte pouze čistou vodu a nemyjte se žádným mýdlem ani šetrnými sprchovými gely. Používejte spíše vlažnou než horkou vodu a dobu sprchování zkraťte na minimum. Další alternativou je neomývat celé tělo, ale pouze části, které se více potí.
Koupání miminek a dětí
V doporučení ohledně koupání jsou odborníci ještě přísnější, a to zejména u miminek mladších 6 měsíců. Tam postačí pouze lokální očista. U dětí do 10 let by mělo koupání probíhat dvakrát až třikrát týdně, a to pouze čistou vodou.
Foto: Shutterstock, zdroj: Harvard Health