Někdo pije tureckou kávu, jiný dává přednost té instantní. Někteří z nás si zase nedovedou představit den bez espressa. Jsou lidé, kteří si dopřávají kávu hořkou a černou a jiní ji zase nevypijí bez mléka a cukru. Jak si připravit kávu tak, aby byla nejzdravější? Výzkumy vás možná překvapí.
Výzkum kávy
Každoročně se ve světě vypije několik milionů šálků espressa a kapučína. Pokud vám záleží nejen na chuti kávy, ale i na účincích na tělo, zbystřete. Studie publikovaná v časopise Journal of Preventive Cardiology sledovala po dobu 20 let návyky při pití kávy více než u půl milionu mužů a žen z Norska ve věku od 20 do 79 let. Někteří nepili kávu vůbec, jiní pili filtrovanou nebo nefiltrovanou kávu.
Nejzdravější káva
Jeden z autorů studie, Dag Thelle, říká, že při správné přípravě káva obsahuje mnoho antioxidantů, může snížit riziko vzniku srdečního infarktu a prodloužit život. Nejzdravější je podle něj filtrována nebo překapávaná káva. Pití filtrované kávy může snížit riziko předčasného úmrtí až o 15 %. Ve srovnání s lidmi, kteří kávu vůbec nepijí, hrozí mužům, kteří pijí filtrovanou kávu až o 12 % nižší riziko úmrtí kvůli kardiovaskulárním chorobám a ženám dokonce o 20 %. Nehraje roli věk ani životní styl.
Které kávě se vyhnout
Nejnebezpečnější je pít nefiltrovanou kávu. Kávovou sedlinu nenechte dlouho louhovat v horké vodě. Za nefiltrovanou kávu se považuje silná turecká káva, ale i espresso či káva z french pressu. Nefiltrovaná káva obsahuje látky zvyšující hladinu škodlivého cholesterolu a použití filtru množství snižuje. Nejnižší riziko předčasného úmrtí hrozí lidem, co denně pijí 1 až 4 šálky filtrované kávy.
Kdy má káva nevyšší kvalitu
Nejkvalitnější je čerstvě pražená káva a svého vrcholu kvality dosahuje zrnková káva několik týdnů po pražení. V uzavřeném násypníku kávovaru si aroma i kvalitu mletá káva uchová přibližně týden. Pokud je nepomletá a vzduchotěsně uzavřena v neprodyšném sáčku s jednocestným ventilem, vychutnáte si téměř celou paletu její chuti i za 2 až 3 měsíce.
Foto: Shutterstock