Staráte se o plíce dostatečně? Pozornost byste jim měli věnovat i v případě, že nejste kuřák. Pobyt ve městě jim rozhodně neprospívá. Jak udržovat plíce v dobré kondici?
Myslete na plíce
Kdo se zaměřuje na péči o tělo, zpravidla se stará o zdravé srdce a kardiovaskulární systém. Velká pozornost se věnuje i trávícímu traktu nebo játrům a ledvinám. Na jeden důležitý orgán se často zapomíná. Jsou jím naše plíce. Věděli jste, že onemocnění plic je spojené s třetí nejčastější příčinou úmrtí u nás? Onemocnění plic se zdaleka netýká jen kuřáků.
Pozor na kouř
O kouření se netřeba zmiňovat, škodlivý je však i pobyt v zakouřených prostorách (sdílená domácnost s kuřákem) nebo časté inhalování kouře u táborových ohňů, krbových kamen nebo při grilování na otevřeném ohni.
Rozdýchejte se aerobní aktivitou
Aerobní aktivitou prospějete celému tělu, nejvíce však plicím. Jakmile v důsledku aerobní aktivity zvýšíte frekvenci dýchání, posílíte plíce a zpomalíte rozvoj plicních onemocnění. Aerobní aktivitu (30 minut) zařaďte 5× týdně.
Utíkejte na čerstvý vzduch
Při pobytu ve městě je nevyhnutelné, že budete dýchat znečištěný vzduch. Nečistoty zanášejí plíce a ty jsou méně odolné proti toxickým látkám a infekcím. Choďte na procházky do zalesněných oblastí a pravidelně vyrážejte na hory.
Co pomáhá čistit plíce
- Chlorella.
- Jablka.
- Zelený čaj.
- Oregánový, mátový, zázvorový čaj.
- Potraviny bohaté na vitamín C a zinek.
- Česnek.
- Listová zelenina.
- Lékořice.
- Rybí tuk.
Správné dýchání
Dýchání zhluboka je to pravé, co potřebují vaše plíce. Zdá se to být snadné, ale opak je pravdou. Správnou techniku dýchaní ovládá jen malé procento z nás. Pomůže vám v tom nácvik hlubokého dýchání nebo jóga.
Foto: Shutterstock, zdroj: MedicalNewsToday