Slinivka se nachází v břišní dutině a je součástí trávícího systému. Závažným onemocněním je zánět slinivky břišní, který může být akutní nebo chronický. Naučte se rozpoznávat příznaky.
Důležitý orgán, slinivka břišní
Slinivka břišní (pankreas) je žláza s vnější i vnitřní sekrecí. Je součástí trávícího traktu, nachází se hluboko v břišní dutině. Šťáva produkovaná slinivkou má klíčovou funkci při trávení. Obsahuje enzymy, které štěpí makroživiny a pomáhají jejich vstřebávání. Slinivka také vytváří hormony inzulín, glukagon a somatostatin. Ty se starají o udržení správné hladiny cukru v krvi.
Příčiny vzniku zánětu slinivky
Zánět slinivky břišní je spojován se zvýšenou konzumací alkoholu a s kouřením. Větší riziko propuknutí zánětu slinivky mají osoby trpící obezitou a ti, kdo často konzumují tučná jídla. Zánět slinivky se objevuje v reakci na nádorové onemocnění jiného orgánu nebo u těch, kdo trpí žlučovými kameny. Známe i případy, kdy se zánět slinivky objevil po úrazu břicha nebo po zvedání těžkých břemen.
Dvě formy zánětu slinivky břišní
Akutní zánět slinivky břišní – objevuje se po nadměrné konzumaci alkoholu nebo u těch, kteří mají žlučovými kameny zablokován žlučový vývod. Trpí na něj konzumenti tučného jídla.
Chronický zánět slinivky břišní – dlouhodobé onemocnění, kdy se zdravá tkáň mění na vazivo (je zjizvená). Činnost slinivky se zhoršuje a přidávají se další zdravotní obtíže.
Příznaky zánětu slinivky břišní
Obě formy onemocnění jsou doprovázeny různými příznaky.
Příznaky akutního zánětu
Intenzivní bolest v nadbřišku, která se objevuje náhle. Bolest vystřeluje do zad, mezi lopatky nebo kolem levého ramene. Osoba má pocit ztuhlého břicha, hůře se jí dýchá, cítí únavu. Bolesti mohou být doprovázeny i horečkou a zvracením. Akutní zánět může způsobit i dezorientaci a agresivitu. Ve zvlášť závažných případech upadá osoba do šoku.
Příznaky chronického zánětu
U chronického zánětu slinivky břišní trpí osoba dlouhodobou bolestí břicha a nechutenstvím. Ty mohou být snadno zaměněny za jinou obtíž. U chronického zánětu se objevuje bolest se zpožděním po konzumaci jídel. Obtíže se nejvíce objevují po konzumaci alkoholu a tučných jídel. Příznakem je i nevysvětlitelný a rychlý váhový úbytek. Zánět se projeví i na toaletě. Stolice je mastnější, zažloutlá a se silným zápachem. Chronický zánět vede často ke vzniku cukrovky způsobené narušením buněk produkujících inzulin.
Foto: Shutterstock, zdroj: Mayo Clinic