Pálení žáhy zažil minimálně jedenkrát za život snad úplně každý. Popisujeme jej jako nepříjemné pálení, které je mnohdy natolik silné, že u některých z nás vyvolává zvracení. I když je pálení žáhy poměrně častý a běžný jev, příliš o něm nemluvíme, jsou mezi námi dokonce tací, kteří tomuto zdravotnímu stavu nevěnují žádnou pozornost.
Proč vzniká pálení žáhy?
Pálení žáhy vzniká ve chvíli, kdy se žaludeční šťávy vrací ze žaludku zpět do jícnu, což je stav, který vyvolává ono nepříjemné a bohužel i pověstné pálení. Příčin vzniku této zdravotní obtíže může být hned několik. Jednou z nejčastějších příčin je konzumace nevhodných potravin, které pálení způsobují. Mimo to vás může žáha pálit například po konzumaci červeného vína, černé kávy nebo třeba tučných jídel. Nutno dodat, že u každého z nás pálení vyvolává něco jiného a to, co jednomu vadí, druhému vůbec vadit nemusí a naopak.
Je nutné chodit k lékaři?
Možná si teď říkáte, že tento zdravotní neduh je natolik běžný, že není potřeba s ním chodit k lékaři. Máte sice pravdu a i my souhlasíme s tím, že nás žáha může pálit a nic to nemusí znamenat, možná jsme jen něco špatného snědli a nesedlo nám to. Jsou ale situace, kdy je přeci jen rozumnější lékaře vyhledat a poradit se s ním. V případě, kdy vás žáha pálí opravdu hodně často, klidně několikrát do týdne nebo dokonce i několikrát během jediného dne, pak určitě neváhejte a vydejte se k lékaři, kterému své stavy popište a domluvte se na dalším postupu.
Co může pomoci?
Na občasné pálení žáhy lze podávat prášky, některé předepíše lékař, jiné se dají volně koupit v lékárně. Naše babičky na pálení pily mléko, sázely i na vyvýšení horní poloviny těla, kdy věřily, že i tato pozice může pomoci. S pálením žáhy vám může pomoci i kefír, pochutnat si můžete i na vařené rýži, která uklidňuje trávicí trakt.