Pankreas neboli slinivka břišní se může projevovat typickými příznaky, které jsou zcela zřejmé, anebo se naopak objeví potíže, které byste si se slinivkou vůbec nespojovali. Jaké to jsou?
Onemocnění slinivky jsou dost častá. K nejzákeřnějším onemocněním patří rakovina slinivky, která se bohužel většinou potvrdí až ve velmi pokročilém stádiu. Velká potíž je v tom, že se příznaky tohoto onemocnění značně liší, jsou zcela individuální a většinou dost nejasné. Zbystřit byste měli při těchto dvou doprovodných varovných signálech, situaci nepodceňovat a okamžitě se nechat vyšetřit lékařem.
Rakovina slinivky
Rakovina slinivky postihuje pankreas neboli slinivku břišní. Tento velmi malý orgán je umístěný mezi žaludkem a páteří. Problémem je, že je téměř nemožné odhalit tuto zákeřnou nemoc včas. Nejtypičtějším příznakem je žloutenka, svědění a ztráta chuti k jídlu. Tu způsobuje obstrukce žlučovodů, jenže se obvykle projeví až v pozdějších stádiích rakoviny slinivky, jak připomíná express.co.uk. Nádor totiž roste ve stejné oblasti, kde se nacházejí všechny orgány trávicího traktu. Proto se při rakovině pankreasu velmi často projevují gastrointestinální potíže.
Jaké sledovat projevy
Pankreatické příznaky se obvykle neobjeví až do chvíle, kdy rakovina začne nekompromisně postupovat. Pokud se náhodou objeví, jsou skryté, nejasné a nespecifické, jako je například nepříjemný zápach stolice. Pokud máte neustále nafouknuté břicho, trpíte průjmy nebo začnete bez příčiny hubnout, určitě zpozorněte. Doprovodným znakem je i zvětšení jater nebo žlučníku.
Příznaky, které vás překvapí
K méně častých, ale za to časně varovným signálům rakoviny slinivky, které si s tímto onemocněním většinou nespojujeme, patří horečka, zimnice a pocit nemoci bez zjevné příčiny. Druhým příznakem je neschopnost správně polykat jídlo. Při rakovině slinivky se totiž mnohem dříve cítíme sytí a plní. Pokud pocítíte tyto příznaky, neváhejte s návštěvou lékaře. Je lepší preventivně podstoupit vyšetření, které nic neprokáže, než se dozvědět, že už je rakovina pankreatu v pokročilém stádiu.
Foto: Shutterstock, zdroj: Express.co.uk