Pokud se neumíte vzdát klasického chleba, zkuste jej vyměnit za chléb Ezechiel. Je výborným zdrojem vlákniny, udrží střeva v kondici a sníží hladinu cholesterolu.
Ezechielův chléb je známý po staletí a jeho původ sahá do 600 – 500 let před naším letopočtem. Pojmenován byl po knězi Ezechielovi, jehož jméno znamená “posílen”. Při obléhání Jeruzaléma Babyloňany ho Bůh pověřil, aby mu upekl výživný pokrm z obilovin. Bible ho popisuje v pasáži Ezechiel 4: 9: “Naber pšenici, ječmen, bob, čočku, proso a špaldu. Dej to do jedné nádoby a připrav chléb. Podle počtu dní, které proležíš na svém boku, budeš to jíst: tři sta devadesát dní.”
Ezechielův chléb
Chléb koupíte v prodejnách se zdravou výživou. Obsahuje pšenici, ječmen, proso, špaldu, fazole a čočku. Je komplexním zdrojem bílkovin, 18 aminokyselin, vitamínu C a vitamínů B. Připravuje se z naklíčených zrn pro zvýšení obsahu živin a polyfenolových antioxidantů a snížení hladiny kyseliny fytové v semenech, jak píše portál thehealthy.com. Tato sloučenina omezuje schopnost vstřebávat určité minerály jako hořčík, železo a zinek, které jsou v naklíčeném chlebu pro tělo dostupnější. Neobsahuje přidané cukry a oproti jiným celozrnným chlebům má nízký obsah sodíku. Vláknina napomáhá ke zdraví střev, vyprazdňování i hubnutí. Jde o bohatý zdroj bílkovin, pomáhá zachovat svalovou tkáň a brání zpomalení metabolismu.
Přispěje ke zdraví střev
Při zácpě máme málo vlákniny. Žena potřebuje denně 25 g a muž 38 g vlákniny. Krajíc Ezechielova chleba zajistí ženě 20 % denní potřeby vlákniny. Podpoří tvorbu prospěšných střevních bakterií a metabolitů, které snižují riziko některých typů rakoviny a posilují imunitní systém. Klíčení sníží obsah těžce stravitelných sacharidů s krátkým řetězcem FODMAP. Je vhodný při dietě i syndromu dráždivého střeva. Neobsahuje mléko ani vejce a je vhodný i pro vegany. Med lze nahradit cukrem nebo přírodním sladidlem. Chléb však není bezlepkový.
Ezechielův chléb
- 2,5 šálku pšeničného zrna
- 1,5 šálku špaldy
- 0,5 šálku prosa
- 0,25 šálku sušené čočky
- 2 polévkové lžíce sušené velké bílé fazole
- 2 polévkové lžíce sušené červené fazole
- 2 polévkové lžíce sušené strakaté fazole pinto
- 14 g čerstvého droždí
- 4 šálky vlažné vody
- 1 šálek medu (nebo 200 g krystalového cukru)
- 0,5 šálku olivového oleje
- 2 lžíce soli
V míse smícháme vodu, olej, med a kvasnice a necháme odstát 5 – 7 minut. Mezitím si smícháme zrna a luštěniny a umeleme je mlýnkem na mouku. Přidáme ji se solí ke kvasnicím a mícháme 10 minut, dokud se neobjeví bublinky v těstě. Podle chuti přidáme různá semínka a ořechy. Vložíme do vymazané formy a necháme hodinu kynout na teplém místě. Dáme do předem rozehřáté trouby a pečeme při teplotě 175 ° C 45 až 50 minut. Po upečení chléb necháme vychladnout.
Foto: Shutterstock, zdroj: thehealthy.com
A kde se takový “chlebík” dá sehnat v Česku?? Pár krámů jsem oběhal, taky online obchody zkusil, ale nikde nic?!! Mlýnek na zrní nic neřeší, pokud nechcete vypláznout přes 4 tisíce za ruční mašinku, kterou použijete párkrát…
Tyhlety články (převzaté z ciziny) jsou k ničemu.