Jak skladovat ovoce a zeleninu. Pozor, tohle vedle jablek nikdy nedávejte

Chodíte na nákup ovoce a zeleniny každý den? Pak si užíváte tu nejlepší chuť. Neběžíte na trh každý den? Pak patříte mezi většinovou populaci, která ušetřený čas věnuje jiné činnosti. Proto se musíte naučit ovoce a zeleninu správně skladovat.

Denní nákup ovoce a zeleniny

Čerstvý salát z babiččina skleníku chutná nejlépe nebo třešně přímo ze stromu a jahody ze záhonu. Ano, čerstvé ovoce a zelenina jsou nejchutnější, ale bohužel je téměř nereálné, abychom ovoce a zeleninu kupovali čerstvé každý den. Proto je nutné naučit se zásady správného skladování, aby vám potraviny zůstaly v co nejlepší kondici.

První myšlenkou určitě bude, odložit vše do lednice. To však platí jen pro některé druhy ovoce a zeleniny. Těm ostatním skladování v lednici spíše ubližuje. Které to jsou?

Jablka chtějí samotu

Jablka je vhodné skladovat v chladnější komoře nebo ve sklepě. Pozor však na to, že by neměla být skladována na stejném místě na kterém skladujete brambory. Jablka ukládejte stopkou nahoru do přepravních bedýnek. Mezi jednotlivými kusy by mělo být dostatek prostoru. Takto vám vydrží dlouhé měsíce.

Foto: Freepik

Banány nebudou hnědnout

Banány je možné skladovat v pokojové teplotě, pokud chcete trvanlivost prodloužit, omotejte slupku potravinovou fólií. Banány rozhodně nepatří do lednice, rychle by zhnědly.

Avokádo v samostatném obalu

Zralé avokádo vydrží mnohem déle, když jej dáte do lednice v uzavíratelném sáčku. Vhodné jsou sáčky se zipy. I přes tento postup je vhodné zralé avokádo sníst co nejdříve.

Pokud jste zakoupili nezralé avokádo, zabalte jej do papíru a nechejte v pokojové teplotě dozrát.

Foto: Shutterstock

Bobulovité ovoce do octu

Jahody, maliny, rybíz, angrešt nebo borůvky jsou určeny k rychlé konzumaci. Pokud ale máte větší množství, než můžete zkonzumovat, vložte je do misky s vodou a jablečným octem (10 dílů vody na 1 díl octa). Druhou možností skladování je perforovaná plastová miska, dno ale vyložte papírovou utěrkou.

Ředkvičky očistěte

Myslíte, že skladování ředkviček s listy prodlužuje jejich trvanlivost? Naopak. Stonky odebírají plodům vodu. Ředkvičky očistěte a okrájejte hned po příchodu domů. Čerstvost prodloužíte zabalením do vlhké utěrky a skladováním v uzavřeném sáčku. Stejný postup použijte i na mrkev.

Foto: Shutterstock

Brambory, cibule a česnek

Brambory, cibuli a česnek nedávejte do lednice. Patří do tmavé komory nebo sklípku. Místo by mělo být suché a dostatečně větrané, pozor však na sluneční paprsky, skladované potraviny by začaly brzy klíčit.

Brokolice a květák do vázy

Brokolici a květák vybalte z obalu, mírně seřízněte stonek a postavte do misky s trochou vody. Takto skladujte v lednici, vodu pravidelně vyměňujte. Hlávku překryjte navlhčenou utěrkou.

Foto: Shutterstock, Zdroj: vlastní zjištění, UnlockFood, EatingWell

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments