Tempo vaší chůze napoví, jaké vám hrozí choroby. Vědci našli zajímavé souvislosti

Styl vaší chůze, jak dáváte jednu nohu před druhou, kulhání či apatická chůze mohou odhalit hodně o vašem celkovém zdraví, zvláště pokud máte s chůzí potíže. Dušnost při chůzi ale i křeče v nohou poukazují na onemocnění srdce nebo plic.

Kulhání

Kulhání, což je vlastně zvýhodnění jedné nohy při nesení váhy a dopadu každého kroku naznačuje, že došlo k poranění kloubu. Může jít o strukturální problémy, svalové napětí, podvrtnutí vazů, potrhaný meniskus a jiné poškozené struktury kloubů, artritidu i rozdílnou délku nohou. Nerovnováha ovlivňuje i jiné části těla.

Tělo si vytváří kompenzační mechanismy. Toho, že máte jednu nohu kratší, si můžete všimnout až později v životě, kdy už došlo k opotřebení kloubů, bolesti zad, kyčlí, kolen a nohou. K tomu dochází i při anomáliích chodidel, kotníků a vysokém nártu a vede to k artritidě. Pokud se bolest dolních končetin stane chronickou a skutečně změní i vaši chůzi, je třeba vyhledat pomoc ortopeda a fyzioterapeuta.

Pomalá chůze

Věk zpomaluje rychlost pohybu. Svaly dolní části těla mají tendenci s věkem ochabovat a ubývají a slábnou svalová vlákna. Dochází ke ztrátě síly a pomalejší chůzi. Hlavně lidé s obezitou, bolestí v důsledku poranění kloubů nebo osteoartrózou mají tendenci chodit pomaleji.

S obezitou se dostaví i širší postoj a delší čas strávený v každé fázi krokového pohybu. Rychlý přenos nadměrné tělesné hmotnosti je obtížnější, zvláště pokud není svalová hmota a tělo v kondici. Procházky a chůze je společně s nízkokalorickou dietou bohatou na živiny způsobem, jak může obézní člověk zhubnout.

Foto: Shutterstock

Šoupání nohama

Pokud se chodidla nezvedají dost vysoko od země a místo toho se spíše sklouzávají, nedochází k celému rozsahu pohybu od paty ke špičce. Může to naznačovat Parkinsonovu chorobu, zejména pokud dochází k bolesti nebo dysfunkci.

Některá cvičení mohou pomoci posílit svaly, které zvedají chodidla s každým krokem. Jde o zvedání paty a klesání na chodidlech, aby se vyvinula síla lýtka a zvedání kolen na úroveň kyčle, aby se posílili flexory kyčle.

Kolísavá chůze

Někteří lidé se těžce soustředí na chůzi a kolébají se ze strany na stranu jako tučňáci. Někdy se s každým krokem stáčí do strany a jsou v nerovnováze. Je to známka slabosti gluteálního svalu, osteoartrózy kyčle i koxartrózy, z poranění nervu, dysplazie kyčle nebo po výměně kyčle. Opět pomůže cvičení.

Časté zakopávání

Klopýtání a zakopávání spojené s nemotorností způsobuje diabetická neuropatie s necitlivostí nohou a nakonec bolestí. Pomůže cvičení, zdravá strava a léky.

Foto: Shutterstock, zdroj: The Healthy

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments