Čísla, která vám mohou zachránit život. Nesmí překročit teplotu v interiéru

Klimatizaci zejména přes den často pouštíme na příliš nízkou teplotu a pak dochází k teplotním šokům a riziku onemocnění. Regulace teploty je obzvláště důležitá u dětí, seniorů nad 65 let a chronicky nemocných jedinců.

Jak snížit teplotu v interiéru

Daša Račková, mluvčí Úřadu veřejného zdravotnictví Slovenska – ÚVZ SR zase upozorňuje na to, že je třeba domovy a pracoviště zabezpečit před přehříváním. Milada Eštóková, vedoucí Odboru hygieny životního prostředí KHS, radí, že venkovní rolety a žaluzie pomáhají od pronikání přímých slunečních paprsků přes okna více než ty vnitřní. Vhodné je i odpojit co nejvíce elektrických zařízení, jejichž používání není v dané době nezbytné. Ze zařízení sálá teplo a dochází k zahřívání vzduchu v interiéru. Vypněte umělé osvětlení v domácnosti nebo na pracovišti.

Správné větrání a použití ventilátorů

ÚVZ uvádí, že nejpřirozenějším způsobem na zvýšení proudění vzduchu v pokoji je větrání. To lze v létě pouze v nočních nebo časných ranních hodinách. Daša Račková doplňuje, že pokud se rozhodnete používat ventilátory, umístěte je a směrujte mimo dosah přítomných osob. Proud vzduchu delší dobu nasměrován do obličeje přispívá k zánětům očí, uší, dutin, bolestem zubů a dalším zdravotním potížím. Při směřování na tělo dochází k bolestem krční páteře, ramen i zad a prochlazení kloubů.

Správné použití klimatizace

Při použití klimatizace je nutné zavřít dveře a okna. Klimatizace se musí pravidelně čistit a dezinfikovat, jinak je semeništěm plísní, bakterií, virů i roztočů. Světová zdravotnická organizace – WHO doporučuje udržovat v interiéru teplotu pod 32 °C během dne. V noci by pokojová teplota neměla překročit 24 °C. Nesprávně používaná klimatizace může způsobit zdravotní problémy v místnosti i v autě, zejména při delších cestách. Klimatizaci v autě časově regulujte na 10 až 15 minut za hodinu. Proud chladného vzduchu nesměřujte na lidi, ale na čelní sklo nebo k nohám. I v autě je ideální rozdíl teploty venku a uvnitř 5 až 7 °C. Pokud z auta často vystupujete a nastupujete, rozdíl teplot by měl být ještě nižší.

Foto: Shutterstock, zdroj: Vivint

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments