Plný talíř se zbytky od oběda a jídlo je ještě teplé. Stačí jej přikrýt alobalem a později uložit do lednice. Děláte to také tak? Pozor na přemnožení bakterií.
Zbytky potravin se nevyhazují
Často se stává, že uvaříte k obědu větší porci. Vychladlé jídlo pak putuje v hrnci rovnou do lednice. Podobně postupujete i se zbytkem od oběda, který nechaly děti na talíři. Stačí pokrm překrýt alobalem či fólií a uložit do chladu. Víte, jakému riziku se vystavujete?
Přemnožení bakterií
Na teplém jídle, který ponecháte delší čas na kuchyňské lince, se začnou velmi rychle množit bakterie. Některé druhy bakterií totiž nezmizí ani v případě, že jídlo prošlo tepelnou úpravou. V menším množství jsou bakterie neškodné, rizikové je pouze jejich přemnožení. To je podpořeno vlhkem, teplem a dostatkem vzduchu.
Jak snížit riziko přemnožení bakterií
Riziko přemnožení bakterií snížíte, pokud jídlo uskladníte dříve než za dvě hodiny po uvaření. Ony dvě hodiny jsou hraniční doba, kdy je uskladnění pokrmu bezpečné. Zároveň platí, že tento postup můžete použít pouze jednou. Opětovně ohřívané a nesnězené jídlo neskladujte ale vyhoďte.
Jak správně skladovat uvařené pokrmy
Pokud chcete hotová jídla skladovat správným způsobem a zabránit rozmnožení bakterií, je nutné skladovat jídlo ve vzduchotěsných nádobách. Vakuování potravin nebo skladování ve vzduchotěsných dózách zabrání rozmnožení stafylokoků. Vzduchotěsná nádoba zároveň prodlouží trvanlivost pokrmů. Pokrmy můžete uložit i do mrazničky, pozor však na to, že některé druhy potravin do mrazáku nepatří (uvařené houby, uvařená vejce aj.).
Bakterie v mléčných potravinách
Největší výskyt bakterií můžete očekávat v mléčných výrobcích nebo v pokrmech z masa. Pokud vaříte jídlo se smetanou, mlékem nebo máslem, uskladněte nedojedený oběd co nejdříve. Stejné pravidlo platí pro maso nebo zapékané pokrmy se sýrem.
Foto: Shutterstock, Zdroj: TheHealthy.com