Práce s masem může být potěšením, ale je třeba k ní přistupovat s respektem. Vždy a za každých okolností je nutné dbát na hygienické návyky. Jinak se kulinářský zážitek může rychle změnit v noční můru způsobenou infekční nemocí.
Právě v případě masa není opatrnosti nikdy dost. Ještě než dáte na gril další steak, seznamte se s tím, jak s masem správně pracovat, abyste si nepřivodili vážné problémy.
Tepelně zpracované maso nikdo nedávejte na talíř, na kterém leželo syrové maso
Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) upozorňuje na tuto velmi častou chybu a zdůrazňuje, že ze syrového masa mohou do toho již uvařeného pronikat choroboplodné zárodky. Proto byste tak už dopředu měli myslet na to, že při přípravě masa budete potřebovat minimálně dva talíře. “Vždy používejte samostatné talíře na syrové a vařené maso. To samé pravidlo platí pro mořské plody,” uvádí CDC ve svém doporučení.
Opláchnutý talíř nemusí být čistý
Vždy dbejte na to, jakým způsobem zacházíte s nádobím, na kterém leželo syrové maso. Podle Amerického ministerstva zemědělství (USDA) totiž nemusí opláchnutí talířů stačit k dekontaminaci škodlivých bakterií. “Čištění je prvním krokem k odstranění bakterií z těchto povrchů. Mikroorganismy způsobující vážné nemoci mohou přebývat na površích velmi dlouho. Bakterie Campylobacter dokáže přežít čtyři hodiny a salmonela až 32 hodin. Oba dva druhy bakterií se přitom nacházejí v syrovém mase,” uvádí USDA. Mytí talířů teplou vodou a saponátem může odstranit některé nečistoty a zárodky, ale nemusí stačit k dokonalé likvidaci všech bakterií, které mohou způsobit zdravotní těžkosti.
Místo mytí zvolte dezinfekci talířů
Mytí nádobí je důležité, ale představuje pouze první krok k dekontaminaci. Pokud připravujete syrové maso, nejprve vyčistěte a následně dezinfikujte nejen povrchy, ale také kuchyňský dřez. Experti radí, že na mytí talířů, nádobí a desek na krájení masa je lepší používat myčku nádobí, kterou nastavte alespoň na 60 stupňů Celsia.
K likvidaci bakterií pomůže také použití dezinfekčního roztoku. Vyrobíte ho tak, že do čtyř litrů vody přidáte jednu lžičku neparfumovaného bělidla. USDA doporučuje nalít roztok na jakýkoliv povrch, který je zapotřebí dekontaminovat a nechat ho tam několik minut působit. Menší předměty můžete do roztoku namočit. Po několika minutách nádobí opláchněte čistou vodou a následně utřete papírovými utěrkami, případně nechte uschnout.
Důkladně si umyjte ruce před i po vaření
Čistota nádobí je důležitá, ale jde jen o jeden kousek skládačky jménem “bezpečná příprava potravin”. Nejméně dvacet vteřin před vařením i po něm byste si také měli umýt ruce mýdlem pod tekoucí vodou.
Pokud provádíte mytí a dezinfekci nádobí ve dřezu, měli byste mu poté věnovat podobnou péči. Také on může být kontaminován bakteriemi.
Foto: Shutterstock, zdroje: USDA, CDC