Pokud máte doma starý sáček s bramborami, uděláte nejlépe, pokud ho vyhodíte. Běžný zvyk, kdy lidé staré brambory očišťují od klíčků a vykrajují z nich zelené části, totiž nemusí být bezpeční. Lékaři pak varují především před jedním znakem, který prozradí, že brambora už není vhodná ke konzumaci.
Zelenající brambory
Přestože se může zdát, že když odřežete zelené části, můžete brambory konzumovat, není tomu tak. Jak upozorňuje portál Healthline, jakmile se brambora zazelená, začíná produkovat chlorofyl, což je zcela přirozený proces. Ve chvíli, kdy se tento pigment objeví, znamená to, že brambory začaly produkovat také solanin, tedy další sloučeninu, která je chrání před poškozením zvířaty, hmyzem, bakteriemi a houbami.
Solanin je však toxin, který proniká i do samotných brambor, nikoliv jen do zelených skvrn. Jeho vysoká hladina potom může být pro lidi nebezpečná. Nejvyšší hladina solaninu se nachází ve slupce brambor. Jejich oloupáním tak můžete snížit hodnoty tohoto toxinu, avšak problém zcela nevyřešíte. Případová studie, kterou publikoval časopis Regulatory Toxicology and Pharmacology, uvádí, že loupání brambor zredukuje toxické rostlinné sloučeniny pouze o 30 %. Zbylých 70 % zůstává i v oloupaných bramborách.
Solanin může člověku velmi uškodit
Lékaři si nejsou jistí, kolik solaninu je třeba na to, aby vám bylo zle, protože není etické testovat tuto hodnotu na lidech. Další výzkum však odhalil, že už konzumace 0,6 miligramu solaninu na kilogram tělesné váhy může vést ke zdravotním problémům. “To znamená, že konzumace 450 gramů brambor, které překročily přijatelnou úroveň 20 mg solaninu na 100 gramů, stačí na to, aby se člověku vážícímu 50 kilogramů udělalo zle,” uvádí studie. Obzvlášť důležité je potom, aby brambory se zelenými skvrnami nejedly děti a osoby s nižší hmotností. Ty otrava solaninem ohrožuje mnohem více.
Pokud už sníte zelený brambor, dokonce i oloupený či bez zelených kousků, je důležité, abyste se následně sledovali kvůli případným projevům otravy tímto toxinem.
Mezi běžné příznaky toxikace patří horečka, bolest hlavy, bolest žaludku nebo břicha, průjem, nižší než normální tělesná teplota, zvracení, zpomalený puls a pomalé dýchání. Pokud u sebe některé z těchto symptomů zaznamenáte, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.
Mírné příznaky většinou odezní do 24 hodin, ale už byly hlášeny i velmi závažné důsledky otravy solaninem, jako je například ochrnutí, křeče, problémy s dýcháním, kóma a dokonce i smrt.
Vyšší produkci solaninu ovlivňuje fyzické poškození brambor, vystavení světlu a nízké či naopak vysoké teploty. Proto je dobré brambory skladovat na chladnějším a tmavém místě, jako je třeba sklep.
Foto: Shutterstock, zdroje: Sciencedirect, Healthline
Po přečtení článku, prozkoumání hlavně první fotografie a dodržení rady, bych někdy musela vyhodit skoro celé 1kg nebo 2kg balení brambor. Že zelené části brambor nejsou zdravé je všeobecně známo. Každý normální člověk zelenou část odkrojí. Snad každý normální člověk syrové zelené brambory nejí. Vařením se účinek solaninu o hodně sníží. A ještě dotaz. Kdo sní na posezení 450 gramů brambor? A co třeba v restauracích nebo hospodách, jak tam zelené skvrny – části – kousíčky řeší? Odkrajují je nebo vyhodí celý brambor?
Pane Vavrenko, tak brambor nebo brambora? Já myslela, že Vás už dávno poslali si vydělávat jinde.
Vavrenko, Vavrenko …to byste musel zkonzumovat asi tak pytel zelených brambor a pak by vám možná i mozek rozkvetl! Ne každý překlad je pravdivý – používejte i rozum….
A v úvodním odstavci “Běžný zvyk….. … nemusí být bezpeční” jednoznačně: “bezpečný”
Jinak solanin při konzumaci způsobuje škrábání v krku, žaludeční křeče a zažívací potíže. Ale jedna porce zelených brambor po uvaření na tyto potíže nestačí. Množství potřebné k projevení příznaků by bylo obtížné sníst. Větší množství je v klíčcích a plodech, které ovšem rozumný člověk nekonzumuje vůbec.
když je čast bramory zeleny nebyla v hlině