Cukrovkou trpí stále větší počet lidí, proto by se mohlo zdát, že se jedná o onemocnění, na které stačí držet dietu. Pozor. Ti, kteří trpí cukrovkou, končí často s amputovanými končetinami nebo slepotou.
Včasné rozpoznání onemocnění
Pro diagnostikování cukrovky postačí jednoduchý krevní test, jeho absolvování bývá součástí preventivní prohlídky u lékaře. Ale ne každý dochází pravidelně na preventivní prohlídky. Proto vám pomůže sledovat několik příznaků. Zvláště pečlivě by měli sledovat příznaky ti, kteří trpí nadváhou.
Cukrovka druhého typu vzniká, když tělo nedokáže produkovat dostatek inzulinu, který má za úkol redukovat množství glukózy v krvi.
Vysoká hladina cukru v krvi je živnou půdou pro bakteriální infekce a plísňová onemocnění. Objevují se menší vřídky, po stranách krku nebo v podpaží jsou vidět hnědé skvrny. Modřiny a škrábance se hůře hojí, mají tendenci mokvat.
Nepleťte si stařecké skvrny
Takzvané stařecké skvrny, které se objevují na pokožce ve vyšším věku mohou vypadat podobně. Cukrovku značí ty, co mají šupinatý povrch a mírně svědí. Mívají oválný nebo kruhový tvar. Ze skvrnek se později mohou stát hlubší léze. Jsou červené, vyvýšené a po nějakém čase vypadají jako jizva s fialovým okrajem. Takové jizvičky mají tendenci k prasknutí.
Signály, které nevidíte na kůži
Kromě změn na kůži si všímejte i dalších signálů. Mezi ně patří zvýšený pocit žízně, a to při dodržení dostatečného pitného režimu. Diabetici mají stále pocit sucha v ústech a navštěvují toaletu mnohem častěji. Dalším příznakem bývá i únava, apatie a stálý pocit nervozity.
Poslední zmíněné příznaky ale mohou svědčit i o jiných typech onemocnění, proto se nezdráhejte navštívit lékaře i v případě, že vás trápí jen banalita, kterou je sucho v ústech. Včasné stanovení diagnózy je klíčové a při dodržení léčby a režimových opatření můžete vést plnohodnotný život.
Foto: Shutterstock, Zdroj: Insider, Express.co.uk