Co vám pomůže přestat s ranním zíváním a pořádně vás nakopne? Pro některé je to studená sprcha, ale pro většinu ostatních šálek vonící kávy. Je kávovar první věcí, kterou ráno zapínáte? Děláte chybu.
Ranní šálek kávy by neměl přijít ráno
Máte pocit, že vám káva pomáhá procitnout a pořádně se probudit? Ano, skutečně má povzbuzující účinky. Platí však, že pokud ji konzumujete příliš brzy ráno, a především na lačný žaludek, může vašemu organizmu v mnohém uškodit.
Káva narušuje přirozené probuzení
Během noci jsme ovlivnění produkcí melaninu, naše probuzení má částečně na svědomí hormon kortizol. Tento hormon bývá označován za hormon stresu, má za úkol tělo aktivovat a nabudit. Nejvyšší hladina hormonu kortizolu bývá v krvi ráno, aby umožnila tělu přechod do bdělého stavu. Ranní šálek kávy produkci hormonu naruší. Tělo se postupně nebude probouzet přirozeně s pomocí kortizolu, ale šokem v podobě kofeinu.
Problém nastává ve chvíli, kdy je tělo na kofein navyklé natolik, že na ranní šálek kávy nezareaguje probuzením. Oproti tomu je zde kortizol, na který není možné vytvořit si návyk.
Káva namísto snídaně
Prvním problémem je vypití kávy na lačný žaludek. Káva stimuluje žaludeční šťávy a trávení se rozbouří. Zvyšuje se kyselost v trávícím traktu, objevuje se pálení žáhy a křeče. Dlouhodobě může pití kávy na lačný žaludek způsobit žaludeční vředy. Druhým problémem je to, že kvůli povzbuzujícím účinkům lidé zapomenou na přirozený pocit hladu a kávou nahradí celou snídani. Poté jim chybí energie už během dopoledne, mají touhu po sladkých jídlech a po obědě by si nejraději zdřímnuli.
Příval energie po šálku kávy
Aby káva povzbudila a neublížila tělu, je vhodné dát si ji nejdříve hodinu po probuzení. Zároveň by měla přijít po vydatné snídani a minimálně jedné vypité sklenici vody nebo čaje.
Foto: Shutterstock, Zdroj: PureWow, TheSun.co.uk