Sklenice piva má sice vysoké množství energie a pravidelným pitím piva se tloustne, nelze však ignorovat benefity pro zdraví. Mimo jiné je pivo bohatým zdrojem křemíku, který pomáhá udržovat kosti v dobré kondici.
Pivem proti osteoporóze
Umírněné pití piva může snížit riziko vzniku osteoporózy, protože pivo je významným zdrojem křemíku ve formě OSA. Forma OSA označuje cholinem stabilizované orthokřemičité kyseliny, které jsou součástí řady potravinových doplňků s obsahem křemíku.
V pivu se průměrně nachází od 6,4 do 56,5 miligramů křemíku na 1 litr.
Piva s nejvyšším obsahem křemíku
Na křemík jsou nejbohatší piva s vysokým obsahem sladu a chmelu. Vyšší obsah křemíku má slad z ječmene (oproti pšeničným pivům). Mnoho křemíku zůstane ve sladu během vaření, přesto se ho významná část dostává do piva. Největší obsah křemíku byl zjištěn v pivech světlejších s vrchním kvašením. Vysokou koncentraci byste naši například v pivu India Pale Ale, což je chmelený druh piva.
Malý obsah křemíku se vyskytuje v pivech pšeničných nebo v pivech typu ležák.
Kolik bychom museli vypít piva denně
Ačkoliv neexistuje doporučení ohledně denního příjmu křemíku, předpokládá se, že adekvátní příjem bude mezi 20 až 50 miligramy denně. To by představovalo vypití dvou nebo jednoho litru piva, v závislosti na konkrétním druhu.
Takové množství by ovšem ohrožovalo organizmus vysokým obsahem přijímaného alkoholu, proto bude lepší, doplnit křemík z jiných zdrojů.
Potraviny s vysokým obsahem křemíku
Kromě piva má vysoký obsah křemíku například snídaně z ovesných vloček. Pro vyšší příjem křemíku byste do stravy měli zařadit také luštěniny, kořenovou zeleninu, jablka, pomeranče, třešně, mandle, rozinky, pekanové ořechy, syrovou cibuli nebo zelí.
Pitný režim můžete namísto piva obohatit o pití křemičitých minerálních vod.
Foto: Shutterstock, Zdroj: WebMD