Připravte si kvašenou zeleninu doma. Správný postup trvá chvíli a pomůže imunitě

Zapomeňte na kompoty plné cukru, zavařené čalamády a okurky. Do sklenic si dejte pickles, kimči neboli fermentovanou zeleninu. Je totiž skvělá pro vaše zdraví. Nakládaná a kvašená zelenina se jí v Asii ke každému jídlu. I lékaři ji považují za superpotravinu i zdroj dlouhověkosti a dobrého zdraví.

Podle doktora Divya Dhawan, vedoucího klinického odborníka na výživu, Apollo Specialty Hospitals, Nehru Enclave, New Delhi, existují bakterie příznivé pro střeva, které bez potravin, jako je nakládaná zelenina, prostě nerostou. Navíc si fermentové potraviny můžete vyrobit i doma. Zdraví si posílíte i popíjením samotné kvašené šťávy.

Nakládaná zelenina

Není to nic složitého a obejdete se dokonce i bez zavařování. Starý způsob konzervace potravin kvašením zažívá obrovský comeback. U nás se tradičně dělaly třeba kvašáky z okurek a kysané zelí. Fermentované potraviny jsou zdravé, křupavé a vydrží ve spíži celou zimu. Osvěžující chutí vylepší všechny klasická jídla.

Nakládaná zelenina je lepší než za syrová

Kvašením se v syrové zelenině zvyšuje obsah mnoha vitamínů, minerálů a enzymů, díky čemuž má pokrm příznivý vliv na trávení i zdraví. Bioaktivní obsah v podobě bakterií mléčného kvašení aktivuje imunitní systém, který bojuje proti virům, bakteriím a infekcím. Látky zvané izotiokyanáty vzniklé při kvašení chrání tělo i před rakovinou.

Foto: Shutterstock

Naloženo máte za hodinu

Metoda kvašení čili fermentace zabere asi hodinu. Zelenina se prokvasí sama díky přirozeně vzniklým bakteriím. Vznikne přírodní probiotikum, dokonalý elixír zdraví který pomáhá vybudovat i udržovat zdravou střevní mikroflóru, vylučovat toxiny, bojovat proti únavě i snižovat vysoký tlak. Přes zimu nahradíte čerstvou zeleninu.

Jakou zeleninu můžete nakládat

Při kvašení zelenina měkne, volte proto tvrdší druhy s dostatkem cukru, díky kterému se tvoří kyselina mléčná. Tedy okurky, zelí, mrkev, cibule, červená řepa, květák, brokolice, kedlubna i ředkvičky. Pokaždé si naložíte jinou kombinaci. Základem je sůl, ale i křen, kmín, kopr, zázvor, česnek, rozmarýn, bobkový list, jalovec či nové koření.

Jak naložit zeleninu

Zeleninu nakrájejte na větší kousky, smíchejte v míse se solí a s kořením. Pořádně rukama mačkejte, až zelenina začne pouštět šťávu a silou napěchujte do čisté nádoby. Natlačte ji ke dnu, aby se pokryla šťávou a zatižte. Nechte zeleninu kvasit asi 3 až 5 dní při pokojové teplotě. Jak pustí hodně šťávy, můžete ji přendat do menších sklenic, uzavřít a uchovat v chladničce nebo ve studeném sklepě.

Foto: Shutterstock, zdroj: healthshots.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments