Kukuřici si rádi dopřejeme ke grilovaným pokrmům nebo jako oblíbenou svačinku namísto fast foodu během výletů. Jakmile se dozvíte její příznivé působení na střeva, jistě ji do jídelníčku zařadíte častěji.
Výborná chuť kukuřice vybízí k mnoha úpravám
Kukuřice má příjemnou a nasládlou chuť, přitom se jedná o lehce stravitelný pokrm. Může nahradit bramborovou přílohu, dá se přidávat k masu nebo do zapékaných pokrmů. Ozdobí každý salát a je dostupná i v nejrůznějších stáncích, když potřebujete rychlou svačinku.
Kukuřice pomáhá od divertikulární nemoci
Tlusté střevo se v pozdějším věku může poškodit, zejména z důvodu dlouhodobého nezdravého stravování. Objevují se bolesti v podbřišku, pocity plnosti a problémy s vyprazdňováním. Diagnózou bývá divertikulární nemoc. Jedná se slepé výchlipky (divertikly) v tlustém střevě, často jsou tvořeny jen sliznicí trávící trubice. Pokud nedojde k úpravě stravy, objevují se záněty střev.
Kukuřice, a dokonce i popkorn, chrání před divertikulární nemocí, protože pročišťuje střeva.
Kukuřice prospívá zraku
Kukuřice je bohatá na antioxidanty lutein a zeaxanthin, ty působí jako prevence očních chorob. Zvýšená konzumace kukuřice snižuje riziko propuknutí šedého zákalu (katarakta) a riziko makulární degenerace (porucha centrálního vidění, přechází do ztráty zraku). Kukuřice je zároveň prevencí zánětlivých onemocnění očí.
Kukuřice bohatá na vlákninu
Kukuřice neobsahuje lepek a je bohatým zdrojem vlákniny. Je pomocníkem při hubnutí, zasytí na dlouhou dobu a zažene chutě na sladkosti. Kukuřice kromě sacharidů obsahuje i bílkoviny, rozhodně ji zařaďte do dietního režimu.
Zdravé nervy s kukuřicí
Vysoký obsah vitamínu B a stopových prvků prospívá nervové soustavě. Kukuřice má velké množství hořčíku, který napomáhá ke snižování stresu. Obsahem selenu pomáhá s okysličováním buněk a vyrovnává hormonální hladinu v těle. Posiluje intelekt a pomáhá k většímu soustředění.
Foto: Shutterstock: zdroj: Healthline.com