Rýže je v našich končinách velmi důležitou a často využívanou potravinou, ovšem nikoliv domácí. V poslední době přitom zažívá boom s tím, jak se k nám stále více dostávají vlivy asijské či latinskoamerické kuchyně, kde je rýže doma a kde si bez ní nikdo neumí představit den. Zatímco u nás jsme zvyklí přílohy střídat, v asijské kuchyni je rýže základem téměř všeho. Navíc není považována za přílohu, ale hlavní přísadu. Naopak vše kolem rýže považují Číňané či Vietnamci za to, co bylo “přiloženo”.
Různé druhy rýže
V České republice bohužel stále platí, že se bere “rýže jako rýže”. Nic přitom není vzdálenějšího pravdě. Rýže existuje několik druhů, které se od sebe zásadně liší. A to jak formou přípravy, tak chutí a vhodností k různým příležitostem.
V regálech obchodů dnes sice najdete prakticky všechny hlavní druhy rýže, mezi které patří basmati, arborio, natural, jasmínová či divoká. Často se ale stává, že si lidé s výběrem nevědí rady, a tak sáhnou automaticky po té nejlevnější v domnění, že jsou stejně všechny stejné nebo naopak po té nejdražší, protože ta přeci musí být nejlepší.
Ani jedno přitom není pravdou. Rýže není stejná a nejdražší v našich podmínkách nemusí znamenat nejlepší, nebo spíše nejlepší pro vaše potřeby. Cenu určuje spíše poptávka a tržní postavení daného druhu.
Naučte se vařit rýži přirozeně jako Asiaté
V Asii se rýže vaří jako na běžícím pásu. Nikdo příliš nepřemýšlí nad poměry a vaří takříkajíc od oka. Nutno říct, že to oko je náležitě vycvičené a prakticky nikdy neudělá chybu.
I vy si přitom můžete pomoci jednoduchým trikem, který je založen na základních pravidlech přípravy rýže. Pokud si zrovna nevíte rady s ideálním poměrem vody a rýže, pomozte si pomůckou na svém těle. Stačí vám ukazováček. Do kastrolu nasypte rýži a nalijte do ní tolik vody, aby zanořený ukazováček dosáhl k prvnímu kloubu, zatímco špičkou prstu se dotýkáte rýže.
Propláchnout, nebo nepropláchnout?
Bílá rýže obvykle potřebuje velmi dobrý proplach předtím, než ji budete vařit, abyste náležitě odstranili její škrobovitý povlak. Pokud rýži nepropláchnete, bude více cítit a rychleji se zkazí.
Existují však výjimky, a to v případě jídel, které těží z rýžového škrobu. Jde především o rizota, paellu či rýžové pudinky. Přesto je ale dobré vybrat suchá zrnka.
Namáčení rýže
Vaření rýže je procesem hydratace a namáčení je nejpřirozenějším způsobem, jak toho docílit. V případě divoké rýže se tomu nelze vyhnout a měli byste ji namočit na delší čas, ideálně přes noc.
Některé bílé rýže však namáčení vyžadují rovněž. Například japonskou rýži namočte po dobu 30 minut ve vodě, ve které ji budete vařit.
Kuchařka Margaret Shaida pak doporučuje namáčet rýži basmati po dobu 3 až 6 hodin v čerstvé studené vodě se solí.
Jak uvařit rýži jako profík
Měli byste si ideálně vybrat široký nízký hrnec s pokličkou, což zajistí rovnoměrné provaření rýže. Na jeden hrnek rýže přidejte jeden a půl hrnku vody. Hrnec potom zahřejte nasucho a následně přidejte lžíci oleje. Jakmile se rozpálí, přidejte rýži, kterou za stálého míchání opékejte přibližně minutu. Pak zalijte příslušným objemem vody, kterou byste měli mít předvařenou z rychlovarné konvice. Nezapomeňte přidat půl lžičky soli a promíchat. Pak už jen hrnec přiklopte, stáhněte plotýnku na minimum a 15 minut povařte.
Jasmínová rýže
Pro Asiaty je mimo jiné typická jasmínová rýže. Tu je přitom před vařením zapotřebí pořádně proprat, a to tak, že voda by měla být průsvitná. Pakliže budete vařit 300 gramů jasmínové rýže, budete potřebovat 600 mililitrů vody v hrnci, radí čínská kuchařka Ching-He Huang. Pamatujte na to, že při vaření jasmínové rýže se nepoužívá poklička.
Foto: Shutterstock, zdroje: The Guardian, Delish