Měli jste pocit, že nebezpečí jménem tuberkulóza patří dávné minulosti? Omyl, tato nemoc zabíjí nejvíce lidí na světě. Je s přehledem dokonce před takovými zabijáky jako je AIDS nebo malárie.
Podle aktuální zprávy Světové zdravotní organizace (WHO) zemřelo v loňském roce na tuberkulózu neuvěřitelných 1,6 milionu lidí. Porovnejte to s AIDS (940 000 lidí) nebo malárií (445 000).
Tuberkulózu je možné léčit pomocí antibiotik, ale ta bohužel proti bakteriím tuberkulózy postupně ztrácí účinnost. V případě, že se tuberkulóza neléčí, je velmi smrtící – zemře přibližně polovina nakažených.
Případy i v České republice
Tuberkulóza je často popisována jako “nemoc chudých”, protože se objevuje zejména ve strukturálně slabých oblastech Afriky, východní Evropy nebo centrální Asie. Dvě třetiny nově infikovaných v roce 2017 pocházely ze zemí jako Indie, Indonésie, Čína, Pakistán, Bangladéš, Nigérie, Jižní Afrika a Filipíny.
Tuberkulóza se ale vyskytuje všude na světě, Českou republiku nevyjímaje. Na Evropu připadá 6 % všech infikovaných na světě. Je to stejný podíl, jaký má Severní nebo Jižní Amerika.
Problém pro pacienty s HIV
Zajímavé na tom je, že bakterie tuberkulózy v sobě nosí přibližně čtvrtina světové populace. Ale pouze u pěti až deseti procent lidí se bakterie v těle rozmnoží natolik, že nemoc propukne a vyžádá si lékařskou péči. Nejčastěji postiženým orgánem bývají plíce. V případě, že bakterie vyjdou v podobě dýchání či kašlání ven, je pacient nakažlivý.
Paradoxně často dochází k tomu, že se dvě nejnebezpečnější nemoci na světě zkombinují. Nejnáchylnější na onemocnění jsou totiž pacienti trpící virem HIV. Jejich imunitní systém je velmi oslabený a riziko onemocnění tuberkulózou je u nich 50násobné oproti zdravému člověku. Přitom tuberkulóza potom může urychlit propuknutí nemoci AIDS. Obě nemoci se vzájemně posilují a představují skutečně smrtící duo.
Terapie v ohrožení
Ve většině zemí je konec nemoci známé jako TBC spíše “cílem než skutečností”, jak uvádí Světová zdravotní organizace. Přinejmenším léčba vykazuje jisté pokroky. Mezi roky 2000 a 2017 se díky patřičným medikamentům podařilo zachránit přibližně 54 milionů infikovaných. Úmrtnost klesá každý rok o tři procenta.
Terapie je však v ohrožení. Bakterie si postupně budují proti lékům rezistenci. Podle WHO v roce 2016 onemocnělo rezistentní verzí nemoci 490 000 lidí. Už pro nerezistentní nemoc je přitom nutné v rámci šesti měsíců brát nejprve čtyři a následně dva druhy antibiotik. U rezistentní tuberkulózy počet antibiotik ještě stoupá. Často musí nemocní polykat každý den dvacet tablet.