Spánkem trávíme přibližně třetinu našich životů. Toto číslo je však zprůměrované a nevypovídá o tom, jaké jsou potřeby jednotlivců, případně jak dlouho ve skutečnosti spí. Nebo by měli spát. Tělo každopádně spánek potřebuje, aby mohlo správně fungovat. Každý to dobře zná. Když se v noci špatně vyspíte, další den obvykle nestojí za nic. Kromě samotné únavy se otupují další smysly, člověk není schopen se správně koncentrovat a kupí chyby. Ty se přitom mohou stát i osudnými. Proto není od věci věnovat spánku takovou péči, jakou si zaslouží.
Tlak na výkon dobu spánku zkracuje
Pravdou je, že v současné uspěchané době se z delšího spánku stala pomalu nectnost. Manažeři se předhánějí v tom, jak dlouho do noci pracují a že už jsou v šest ráno opět “na značkách” a vyřizují přinejmenším emaily, případně úkolují své podřízené. Tak se ale vytváří jen a pouze nezdravé prostředí, které dlouhodobě není vhodné pro nikoho.
Je jistě pravdou, že biorytmus každého člověka je odlišný a že někdo potřebuje spát o něco méně než jiný. Jde pochopitelně také o to, jakým životním stylem kdo žije, zda například sportuje, zda se příliš nestresuje a zda se správně stravuje. To vše se na spánku, jeho kvalitě i potřebné délce projeví. Ve skutečnosti však lidé zase tak rozdílní nejsou, a proto lze poměrně přesně určit, jakou dobu by měl kdo spát.
Tuto otázku se rozhodli prozkoumat vědci z organizace Sleep Foundation. A konečně jasně stanovili, jak dlouho by měli lidé spát podle přesně daných věkových skupin, kterých je hned devět.
Jak dlouho by lidé měli spát
Jak vidno z přehledu, nejdelší spánek si musí dopřávat novorozenci, kteří prospí většinu dne. S přibývajícími léty potřeba spánku klesá až se v dospělosti konečně ustálí. Je však jasně vidět, že pod sedm hodin by dlouhodobě nikdo spát neměl. Krátkodobě to jistě lze vydržet, ovšem přepínání organismu si dříve či později vybere svou daň.
- Novorozenci (0 až 3 měsíce): 14 – 17 hodin
- Kojenci (4 až 11 měsíců): 12 – 15 hodin
- Batolata (1 až 2 roky): 11 – 14 hodin
- Předškoláci (3 až 5 let): 10 – 13 hodin
- Děti školního věku (6 až 13 let): 9 – 11 hodin
- Náctiletí (14 až 17 let): 8 – 10 hodin
- Mladší dospělí (18 až 25 let): 7 – 9 hodin
- Dospělí (26 až 64 let): 7 – 9 hodin
- Důchodci (65+): 7 – 8 hodin
Jaký spánek vám vyhovuje
Experti se shodují v tom, že každý má v případě spánku trochu jiné potřeby a je ovlivňován různými faktory. Není přitom od věci se na tyto podmínky zaměřit a pokusit se pro sebe vytvořit co možná nejlepší prostředí a atmosféru pro kvalitní spánek. Přijdete na to tak, že půjde spát za zcela přirozených podmínek a nenecháte se ničím ovlivňovat. K usínání může posloužit třeba meditační cvičení a k probouzení zase svit slunce.
Pakliže máte pocit, že váš spánek není kvalitní, nebojte se vyhledat odbornou pomoc. Spánek není jen trpěnou nutností, ale součástí života, bez které se nikdo neobejde.
Foto: Shutterstock, zdroj: Sleep Foundation
Já spím asi tak 6-7hodin a jak je sobota a neděle tak spim pomalu 12-14hodin
Ok tak od 18ti až do důchodu se vlastně jedná o jednu a tutéž skupinu…takže 8 skupin … A co se týče jednotlivce myslím že má každý své biologické hodiny. Takže individualita .
Mě 9 hodin nestačí
je mi 45 a spím každý den 4-5h a v sobotu a neděli 7h a vše ok. pořád dokola
Ono se to dobře čte, ale v dnešní době by asi bylo ve spánkové laboratoři narváno. Kdo dneska umí bezproblémově spát? Nikoho takového neznám, vy jo?
Je mi 48 let tak bych se chtěl zeptat jestli mohu po obědě se prospat na 2-3 hodiny
Můžete. Každopádně. Ale problém je,že si pak ani nevšimnete,jak Vám život utekl mezi prsty… Život je moc krátký na to, abych ho prospali. V Bibli se píše: “Nemiluj spánek, ať nezchudnes”.
Je mi 59let spim4h ráno jsem uňaven