Potřebujete radu, jak upéct křupavé kuře, krůtu, kachnu či husu? Nejdůležitější je teplota a doba pečení. Podívejte se, jak dlouho drůbež péct při nízkých či vysokých teplotách tak, aby maso zůstalo šťavnaté a křehké a drůbež měla křupavou kůrku.
Jak začít pomalu péct drůbež
Kuře, krůtu, kachnu či husu nejprve pečte horkým vzduchem při teplotě do 100 °C. Délka úpravy se odvíjí od druhu a velikosti drůbeže. U kuřete stačí 3 hodiny pomalého pečení při 90 °C. Kachnu nebo husu můžete péct i na 140 °C asi 4 až 6 hodin. Větší drůbež, jako je krůta, můžete pomalu péct na 90 °C přes noc. Pečenou drůbež vždy zakryjte poklicí. Nemusíte ji podlévat vodou, z masa se uvolní šťáva a tuk. Ze zakryté nádoby se při nízké teplotě téměř neodpařují.
Jak získat křupavou kůrku
Jakmile maso téměř změkne, kůži potřete tučným výpekem, zvyšte teplotu v troubě na 180 až 200 °C a odkrytou ji dopékejte tak, aby maso zůstalo křehké a šťavnaté, ale kůže se krásně vypekla a byla křupavá.
Pečení v celku i na poloviny
Drůbež vcelku nejprve podložte pečicím papírem a pečte hrudí dolů. Díky tomu se kůže nepřipeče a nepotrhá. V polovině pečení drůbež obraťte. Pokud nenaplníte drůbež nádivkou, klidně ji rozpulte a pečte půlky kůží navrch. Zkrátíte čas pečení a ušetříte náklady za energii. Navíc se vám kůže při obracení nepřipeče a nepotrhá.
K pečeni přidejte výpek
K pečínce patří chutný výpek. Když upečenou drůbež vyjmete, výpek nechte v troubě vysmahnout. Jakmile získá červenohnědou barvu, bude mít sos z výpeku lahodnou chuť. Dejte si však pozor, ať se vám výpek nepřipálí, jinak šťáva zhořkne. Nakonec výpek zalijte trochou vody nebo vývaru. Z okrajů pekáče do vody důkladně příborovým nožem oškrábejte připečené vrstvy a vše provařte.
Důležitá rada na závěr
Do hotové šťávy zašlehejte kousek syrového másla, docílíte tím jemnější chuti. Upečenou drůbež naporcujte, vložte zpátky do pekáče, přelijte ji šťávou a nechte ji ještě před podáváním 15 minut dojít v troubě při teplotě 80 °C.
Foto: Shutterstock, zdroj: jessicagavin.com