Vědci jmenovali nápoj, který okamžitě sníží krevní tlak. Tak rychlý účinek sami nečekali

Je známým faktem, že vysoký krevní tlak může být velmi nebezpečný a také to, že do značné míry ovlivnitelný naši životosprávou. Obecně platí, že bychom se měli stravovat zdravě, pít hodně tekutin a nevyhýbat se pravidelnému pohybu. Vědci jdou ale ještě dále a snaží se vyhledávat potraviny, které mají přímý efekt na snížení krevního tlaku. A tentokrát podle studie zveřejněné v časopise American Journal of Clinical Nutrition skutečně zabodovali.

Nečekaný efekt černého čaje

Výzkum se zaměřil na pití černého čaje a to, jakým způsobem tento nápoj může pomoci v boji s vysokým krevním tlakem. Studie se účastnili muži i ženy, kteří měly hodnoty krevního tlaku zvýšené či vysoké a trpěli tak hypertenzí. Část dobrovolníků dostávala pravidelně tři šálky černého čaje denně, případně jiný nápoj obsahující kofein. Hodnoty jejich tlaku pak byly vyhodnocovány před samotným začátkem, v první den a pak za tři a šest měsíců.

Výsledky byly velmi přesvědčivé. Největšího snížení krevního tlaku bylo dosaženo u účastníků, kteří dostávali černý čaj, a to i v porovnání s druhým nápojem, který obsahoval kofein. Ten v tomto směru nebyl tak účinný. Nepatrné snížení krevního tlaku bylo pozorováno hned po vypití čaje v průběhu dne. To ale ještě nebylo nic proti tomu, co se odehrálo v noci. Tehdy totiž tlak u lidí dostávajících čaj klesl o celých deset procent, a to hned v první den.

Foto: Shutterstock

Vysoký tlak nepodceňujte

Nižší úroveň tlaku se potom zachovávala i po zbývající období experimentu. Nezáleželo přitom na počáteční úrovni hodnot krevního tlaku, ke snížení došlo jednoznačně u všech. “Výzkum nám ukázal, že určitá složka černého čaje vedle kofeinu zřejmě ovlivňuje krevní tlak, a to především v noci,” uvádějí autoři studie ve svá závěrečné zprávě.

Jde o velmi důležité zjištění, které může pomoci řadě lidí, jakkoliv bude zapotřebí ho ještě ověřit. Každopádně ale platí, že pití černého čaje není nic složitého a rozhodně je to příjemnější než celoživotní konzumace léků na tlak. Vysoké hodnoty je totiž nějakým způsobem třeba řešit, protože dlouhodobě razantně zvyšují riziko kardiovaskulárního selhání či mozkové příhody. Negativně se podepisují také na zdraví ledvin.

Na závěr důležité upozornění: tento efekt byl prokázán pouze u černého čaje, nikoliv například u čaje zeleného či ovocného. Zároveň platí, že šlo o samotný čaj, nikoliv s přísadami, jako je cukr, med nebo mléko. Ty mohou na vysoký tlak působit naopak negativně.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments