Všichni máme v paměti zafixováno, že jakákoliv plíseň je špatná a okamžitě bychom se jí měli zbavit. Ale otázkou je: opravdu je každá plíseň tak nebezpečná? Kde je možné ji jednoduše odkrojit a potravinu můžeme bez obav dojíst? A kdy se plísně raději opravdu zbavit? Podívejte se na to společně s námi.
Plíseň je zdraví škodlivá
Pokud si nejste jistí, zda z potravin můžete plíseň jednoduše seškrábnout a následně ji sníst, raději to nedělejte a potravinu vyhoďte. Mnoho potravin, i když mají plíseň pouze na povrchu, bakterie z ní mohou kontaminovat celý produkt. Možná si nyní říkáte, že již tolikrát jste omylem snědli krajíc chleba, který byl plesnivý a nic vám nebylo. Je ale třeba si uvědomit, že při pravidelné konzumaci plesnivých potravin si zaděláváte na velké zdravotní potíže. Nejen na průjem, ale i horší onemocnění. Dávejte si pozor na níže uvedené potraviny a v případě výskytu plísně je raději vyhoďte.
Chleba či jiné pečivo s plísní
I u pečiva platí, že by se mělo do dvou dnů sníst. Jenže jen opravdu málo lidí to tak dělá. Mnoho z nás si dopřeje pečivo klidně i čtyři dny staré, děláme to tak snad všichni. Je pravdou, že kvalitní pečivo s žitným kvasem a vyváženým poměrem mouk, které je dobře skladované v chlebníku, při stálé teplotě a v bavlněném pytlíku, nikoli igelitovém, vydrží klidně až pět dnů. Kdežto pečivo průmyslové plné chemických ustalovačů, nejčastěji podléhá plísním, těmi jsou samozřejmě chléb a tukové rohlíky. Jakmile se na takovém pečivu objeví plíseň, nečekejte a vyhoďte jej. Může to být plíseň o velikosti půl centimetru a pečivo je nekonzumovatelné.
Hermelín, niva, eidam, jak je to u těchto sýrů
Pokud si koupíte pultový sýr, měli byste jej do čtyřiadvaceti hodin zkonzumovat. Tak je většinou uváděno na obale sýru. Z velké části ale kupujeme sýr, který do druhého dne nezvládneme sníst, proto raději volíme ty, které jsou v tvrdém plastovém obalu. Ty nerozbalené vydrží několik týdnů. Mnohdy se stane, že na takový sýr zapomeneme a objevíme jej až po určitém čase zapadlý vzadu lednice.
V čase, kdy sýr někde vzadu v lednici odpočíval, se na něm objevily bílé tečky nebo skvrny. Znamená to jediné, plíseň, proto jej okamžitě hoďte do koše. A jak je to s brie, hermelínem a nivou? Lze říci úplně stejně. Jestliže se na hermelínu objeví žluté skvrny, vyhoďte ho. To stejné platí i u nivy, která na sobě má mít pouze modrou ušlechtilou plíseň, žádnou jinou. Takový sýr může být zasažený mykotoxiny, což jsou látky pro tělo neprospěšné, proto sýr raději vyhoďte.
Několikadenní maso z lednice
Jakmile si přinesete maso domů, doporučujeme jej okamžitě zkonzumovat, naložit do oleje na pár dnů nebo zamrazit. Nikdy jej nenechávejte v lednici v igelitové tašce několik dní a následně ho nezmrazujte a už vůbec maso nejezte. I tuto potravinu je nejlepší po přinesení domů do druhého dne zpracovat. Někdo nechá maso bez obav několik dní v lednici a až začne jak se říká smrádnout, lidé ho rychle zpracují. To je ale jistě špatné, v mase se totiž mohou množit mikroorganismy, které mohou způsobit střevní potíže.
A jak je na tom kořenová zelenina?
Například mrkev, petržel a celer, nejčastěji skladujeme v lednici ve spodní části, protože když ji necháme venku při pokojové teplotě, za pár dnů začne měknout a plesnivět. Lednice tomuto procesu mírně zabrání a plesnivění u zeleniny se oddálí. Pokud ale vytáhnete zeleninu z lednice a všimnete si, že na části, kde vyrůstá nať, se objevila plíseň, odřízněte ji a zeleninu ještě použijte. Doporučujeme zeleninu nejíst syrovou, ale uvařit ji například v polévce.
Foto: Sutterstock, zdroj: bustmold.com
Kupte si knihu: “Rakovina je houba”: na megaknihy.cz. a otevřou se vám oči, co zpúsobuje rakovinu.
Dobrou chuť a zažívání. Tak plesnivý sýr bych si v životě nedal a ani nekoupil. Fuj.
Tak to já též ne ..jen co už je tam trochu plíseně už to hned vyhazuju..neni důvod to jíst 🤢