Ačkoliv mnozí zdraví střev podceňují, ve skutečnosti tento orgán plní v těle velmi důležitou roli. Pomáhá totiž získávat energii z potravin a zbavuje organismus nepotřebného odpadu. Když střeva nefungují dobře, podepíše se to na celém těle. Poznáte to podle prvních signálů, které mohou působit nenápadně, ale které je třeba včas rozpoznat.
Střevům prospívá jídelníček bohatý na ovoce, zeleninu a celozrnné potraviny. Také nezapomínejte na dostatečný přísun tekutin. Nejlepší je čistá voda. Nerovnováha ve střevech může mít negativní vliv na fungování ostatních orgánů a spustit různá onemocnění. Nevhodné jsou naopak sedavý způsob života a tučná jídla.
Padání vlasů
Je běžné, že nám vlasy každý den vypadávají, ale když začnou padat ve velkém a na hlavě se tvoří lysiny, měli byste zbystřit. Ztráta vlasů je často spojena se stresem, ale odborníci v oblasti medicíny zjistili, že i střevo může být zodpovědné za to, že jsou vlasy slabé, tenké, bez lesku a padají. Střeva mají totiž na starost produkci vitamínu B7, který zabraňuje vypadávání vlasů a kožním onemocněním.
Nestálá váha
Pokud patříte k lidem, kteří bojují s váhou, vyzkoušeli jste několik diety, cvičili, ale výsledek se nedostavil, je možné, že problém je ve vašem střevě. Pokud nefungují správně, nedokážou absorbovat živiny, které tělo potřebuje. Tělo pak trpí jejich nedostatkem a není schopno regulovat hladinu cukru a tuků v krvi. Vysoké množství nezdravých mikrobů v tenkém střevě může narušit vstřebávání tuků, minerálů a vitamínů.
Špatný spánek
Abychom se mohli dobře vyspat, potřebujeme k tomu serotonin. Ten je znám také jako hormon štěstí a pomáhá tělu regulovat náladu a spánkové vzorce. Právě střeva jsou zodpovědná za jeho ukládání a regulaci. Pokud nejsou v pořádku, hladina serotoninu není vyvážená, což vede k nespavosti. Imunitní systém se opotřebovává a jsme náchylnější k různým onemocněním.
Nesnášenlivost některých potravin
Trávicí systém je zodpovědný za rozklad potravy a odstraňování toxinů z těla. Když jsou naše střeva nemocná, tělo toxiny nedokáže správně vyloučit. Člověk začne reagovat na konkrétní potraviny a vytváří si tak potravinovou intoleranci. Příznaky jsou nevolnost, bolest žaludku, žaludeční plyny, křeče a průjem.
Neustálý hlad a chuť
Pokud netrpíte alergií nebo intolerancí na jídlo, nezdravé střevo se může projevit i opačným efektem, a to neustálou chutí na některá jídla. Nerovnováha ve střevech může způsobit zvýšenou chuť na nezdravé potraviny obsahující cukry a tuky. Taková strava nejenže zvyšuje hmotnost, poškozuje srdce, způsobuje cukrovku, ale neprospívá ani samotnému zdraví střev.
Foto: Shutterstock, zdroj: Brightside.me
Škoda žejen kotník.