Paralen je oblíbeným lékem na všechny možné bolesti. Je také první volbou, když vás trápí horečka. Vzhledem k jeho rozšířenosti ho mnozí považují za zcela neškodný. Ale stejně jako všechny jiné léky, také paralen, respektive jeho účinná látka paracetamol, má vedlejší účinky. A to včetně jednoho, který se projeví při návštěvě toalety a je signálem, abyste tento lék přestali užívat.
Náhlá žloutenka
Léky s paracetamolem jsou k dispozici prakticky v jakékoliv lékárně, ale i v mnoha běžných obchodech, a to bez předpisu. Může mít různé podoby, nejčastěji jsou to tabletky, ale je k dostání také v kapslích nebo sirupu. Tato látka se obvykle nachází v medikamentech proti nachlazení a horečce.
Podle odborníků je výhodou paralenu především to, že má relativně málo vedlejších účinků. Obvyklou doporučenou dávku v podobě jedné či dvou tablet o 500 miligramech si můžete vzít až čtyřikrát v průběhu čtyřiadvaceti hodin. To ale neznamená, že je tento lék prost jakýchkoliv vedlejších efektů, které mohou člověka znepokojit.
Jedním z vedlejších účinků, který si žádá lékařskou pomoc a okamžité ukončení užívání léku je tmavá stolice. Ta je spojena s dalším nežádoucím účinkem léku, a to žloutenkou. Jak už název napovídá, ta se projeví zežloutnutím vaší kůže a bělma.
Velmi závažný stav
Nejde však o infekční žloutenku. Tento typ je způsoben předávkováním a otravou paracetamolem. Bohužel jde o velmi závažný stav provázející jaterní selhání.
Žloutenku spouští vysoká hladina žlučového pigmentu, takzvaného bilirubinu v krvi. Právě tento pigment výrazně zbarví do tmavé barvy vaši stolici. To samé platí o barvě moči.
Pokud něco takového po užívání paralenu, ale i kdykoliv jindy zpozorujete, měli byste neprodleně vyhledat lékaře. Pravdou ale je, že jde o poměrně vzácný vedlejší účinek.
Foto: Shutterstock, zdroj: Drugs.com, Express