Ačkoliv to může působit nevinně, neměli byste tento příznak v žádném případě podceňovat. Pokud někdy v noci pociťujete bolest v noze, může to být důsledek něčeho mnohem horšího než celého dne stráveného na nohách. Podle lékařů jde o jeden ze signálů příliš vysokého cholesterolu.
Cholesterol se sám o sobě neprojevuje
Cholesterol je nebezpečný především v tom, že jeho zvýšená hladina se nijak zvlášť neprojevuje. Obvykle se ukáže až v pokročilém stavu a někomu je změřen až poté, co ho postihnou kardiovaskulární potíže nebo dokonce srdeční či mozková příhoda.
Není ale pravdou, že by tělo nevysílalo varovné signály, podle kterých je možné v předstihu poznat, že je s ním něco špatně. Když se špatný cholesterol, takzvaný lipoprotein s nízkou hustotou (LDL) začne hromadit v blízkosti stěn vašich krevních cév, dochází k procesu známém jako ateroskleróza. Ta způsobí zúžení tepen, jež brání průtoku krve. A vzniká přidružené periferni ateriální onemocnění (PAD).
Jedním z prvních signálů tohoto stavu přitom je právě bolest chodidel, protože husté svaly na nohou jsou na změny citlivější. “Na začátku, když se tepny zužují, se bolest objevuje spolu s námahou, protože svalům rychleji dochází kyslík. Ale se zhoršením stavu se bolest objevuje i v noci, když nic neděláte,” uvedl lékař Jeff Foster.
Změny na nohou jsou varováním
PAD se může kdykoliv během dne projevit jako silná bolest při chůzi, a to od zadku až po lýtko. V noci se tyto bolesti objevují nejčastěji ve formě křečí, a to v prstech, předkoleni nebo na patě. Bolest lze obvykle zmírnit tak, že svěsíte nohu z boku postele, nebo ji přesunete na židli, aby gravitace napomohla správnému průtoku krve do nohou. Přesto byste však měli neprodleně vyhledat lékaře, protože blokace tepen vede pouze ke stále intenzivnější bolesti. “Pacienti si mohou všimnout také toho, že jejich noha nebo chodidlo začnou blednout, brní je v něm a nemají puls. Pokud se to děje, znamená to již nouzovou situaci,” uvedl lékař Darren Schneider z Centra pro vaskulární chirurgii v New Yorku.
Přestože končetiny mají s přibývajícím věkem tendenci být chladnější, nebezpečné PAD z nich můžete vyčíst tak, že jedna z nohou je studená, zatímco druhá nikoliv. Také může dojít ke změně barvy vaší nohy, která se promění z bílé, když je zvednutá na posteli, na červenavou či fialovou, když visí z židle.
Lidé v tomto stavu by měli vyhledat lékařskou pomoc. Léčbě však mohou napomoci také sami, a to tím, že nebudou konzumovat potraviny s vysokým obsahem cholesterolu. Tedy zejména máslo, sýry nebo červené maso. Naopak je dobré do jídelníčku zařadit potraviny s vysokým podílem vlákniny, jako jsou ovesné vločky nebo fazole. Dejte také přednost zdravým nenasyceným tukům, které najdete třeba v avokádu, olivovém oleji nebo ořeších.
Foto: Shutterstock, zdroj: Bestlife