Rádi si pochutnáváte na dobrém jídle, ale často je vám po něm těžko, bolí vás břicho, objeví se na vašem těle kopřivka, začnou vás pálit rty nebo v krku? S velkou pravděpodobností trpíte potravinovou alergií. V dnešním článku se dozvíte co to potravinová alergie je, a také jak se odlišuje od potravinové intolerance.
Co je příčinou potravinových alergií
Potravinová alergie je přecitlivělost imunitního systému na určitou potravinu. Může se projevit buď krátce po požití této potraviny, anebo i s odstupem několika hodin. Potravinovou alergii vám s určitostí diagnostikuje alergolog. Mezi nejčastější potravinové alergie patří alergie na mléko, vejce nebo lepek. V případě že potravinová alergie má slabší průběh, postačí vám jako první pomoc antihistaminika, u těžšího průběhu pomůže autoinjektor s adrenalinem.
Jak se liší potravinová intolerance od potravinové alergie
V případě, že člověku nějaká potravina způsobuje zdravotní problémy, jejímiž příčinami je nedostatek určitého enzymu v zažívacím systému, jedná se o potravinovou intoleranci. Potravinová intolerance se projevuje 15 až 60 minut po požití, ale k vyvolání potíží je obvykle třeba snít opravdu velké množství dané potraviny. Nejčastějšími intolerancemi je nesnášenlivost laktózy lepku (celiakie).
Druhy potravinových alergií
Existuje velké množství potravinových alergií. Mezi nejčastěji se objevující alergie patří alergie na mléko, vejce, lepek, sóju, ořechy a další skořápkové plody, ryby, droždí, korýše, měkkýše nebo houby. U potravinových alergií hraje velkou roli dědičnost, proto je důležité sledovat reakce dětí při zavádění nových potravin do jídelníčku. Obzvlášť obezřetní by rodiče měli být právě při zavádění potravin, na které jsou oni sami nebo další členové rodiny alergičtí.