Tak rychlý postup čekal jen málokdo. Jsou to teprve dva týdny od chvíle, kdy se o variantě omikron začalo mluvit a v některých zemích už se rychle stává dominantní. V Evropě je v tomto ohledu napřed především Velká Británie, kde rychle získávají poznatky o této mutaci obávané nemoci. Přesto je příliš brzy na to říct, zda problémy přidělá nebo spíše celou situaci usnadní. Na jednu stranu sice už víme, že je výrazně infekčnější, ale stále je tu možnost, že by mohla způsobovat mírnější průběh nemoci.
Rozpoznejte novou variantu
Problém je v tom, že omikron útočí ve chvíli, kdy se lidé běžně potýkají s nachlazením a nejrůznějšími respiračními potížemi lehkého rázu. Jak ale poznat, že vás nepřepadla právě nová varianta? Obzvlášť před Vánoci, kdy se lidé hojně schází, takové rozpoznání může být klíčové, protože tak můžete ohrozit své okolí.
Omikron zatím u drtivé většiny lidí způsobuje spíše mírné příznaky, a tak je odlišné ho rozpoznat od běžného nachlazení. To totiž často způsobují jiné koronaviry, které jsou si lehkými projevy poměrně podobné.
Většinou jen nachlazení
Zatím je možné říct, že se omikron projevuje nejčastěji jako poměrně silné nachlazení. “Většina lidí, které pozitivně testujeme metodou PCR, má symptomy podobné nachlazení a naopak nemají standardní seznam covidových příznaků, jako je horečka, ztráta chuti a čichu a přetrvávající kašel,” uvedl epidemiolog Tim Spector pro deník Express. Jmenoval také nejčastější konkrétní příznaky: bolest hlavy, bolest v krku, rýma, únava a kýchání.
To jsou skutečně velmi běžné projevy obyčejného nachlazení. Může u nich zůstat, ale také nemusí a stav se může zhoršit. K tomu ale dochází až po několika dnech, kdy je člověk infekční. Profesorka Irene Peterson proto doporučuje, aby si každý při sebemenších projevech nachlazení raději došel na test. Jde skutečně o jediný spolehlivý způsob, jak určit, zda máte jen rýmu nebo právě omikron.
Zatím to tedy vypadá, že příznaky omikronu mohou být skutečně mírnější než u předchozích variant. Na druhé straně, rychlost jeho šíření to může nakonec vyrovnat a poslat do nemocnic podobné množství lidí.
Foto: Shutterstock, zdroj: Express