Málo známé tipy, jak rozpoznat vysoký krevní tlak. Takto se projeví, když dosáhne kritické úrovně

Krevní tlak dokáže být zrádný. Dlouhou dobu o sobě nemusí dávat vědět, až nakonec nekompromisně udeří. Tehdy už je ale příliš pozdě a škody jsou napáchány. Jednou z klíčových věcí tak je, rozpoznat blížící se nebezpečí včas.

Cévy mohou prasknout

Znáte pojem hypertenzivní krize? Ta přichází ve chvíli, kdy krevní tlak náhle a nebezpečně vyletí vzhůru, a to na hladiny, které již přímo ohrožují životní funkce. Tehdy se začne projevovat silnou bolestí hlavy a hrudi či dušností. Přidají se také příznaky jako zmatení, rozostřené vidění a značná úzkost. U některých lidí můžete pozorovat netečnost.

V takový moment se v těle dějí závažné procesy. Krevní tepny a orgány nejsou totiž schopny pracovat správně, když je tlak příliš vysoký. To může přivodit poškození klíčovým orgánům, protože ty jsou zásobovány velkým množstvím cév. V mozku pak mohou cévy prasknout, což vyústí v mrtvici. Podle časopisu European Cardiology Review je ostatně vysoký tlak hlavním rizikovým faktorem mrtvice.

Foto: Shutterstock

Poškození ledvin i očí

Pravdou ale je, že hemorganická způsobená prasknutím cévy nepatří k nejčastějším. Těmi jsou takzvané ischemické mrtvice, jež způsobují krevní sraženiny. Bohužel i v tomto případě hraje jednu z hlavních rolí krevní tlak, a to spolu s vysokým cholesterolem. Často jdou tyto dvě diagnózy ruku v ruce a ještě tak zvyšují nebezpečí.

Mezi další orgány, které mohou být poškozeny v důsledku vysokého krevního tlaku, patří ledviny. Ty čistí krev od toxických látek, ovšem tento proces vyžaduje, aby krev proudila mnoha malými cévami, které právě vysoký tlak ohrožuje. Podle organizace National Institute of Diabetes and Digestive uvádí, že vysoký krevní tlak je hlavním důvodem selhání ledvin, což často vyústí v nutnost dialýzy či transplantace orgánu.

Krevní tlak ale ovlivňuje organismus i na jiných místech, kde byste to možná ani nečekali. Poškodit může například rohovku v oku, což vede ke zhoršenému vidění a časem i ke slepotě.

Foto: Shutterstock, zdroje: Mayo Clinic, WHO

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments