4 domácí potraviny, které spouští vážné nemoci. Chyby při přípravě vedou i k ochrnutí svalů

Ačkoliv máme mnohdy pocit, že nám škodí především průmyslově zpracované potraviny, což je do značné míry pravda, neškodné nejsou ani ty, co si připravíte doma. V některých ohledech mohou být ještě výrazně škodlivější, protože si je můžete kontaminovat nebezpečnými bakteriemi. Stačí udělat chybu při přípravě, případně skladování a problém je na světě, aniž byste o něm tušili.

Expert na bezpečnost potravin Jeff Nelken jmenoval čtyři oblíbené domácí potraviny, ze kterých můžete snadno onemocnět, a to i velmi závažně.

Česnek v oleji

Velmi oblíbená směs česneku a oleje je chutná, ale pokud nedodržíte správný postup přípravy a skladování, stává se nebezpečnou záležitostí. Česnek je kořenovou zeleninou, která je velmi citlivá na spory bakterie clostridium botulinum, která se obvykle vyskytuje v půdě.

Přestože jsou tyto spory samy o sobě neškodné, velmi se jim daří v podmínkách, kam nemá přístup vzduch. V takovém prostředí potom mohou produkovat nervový toxin, jenž má za následek botulismus. To je nemoc ochromující nervový systém, která může způsobit problém s dýcháním, ochrnutím svalů a v některých případech i smrt. Pro snížení rizika vždy česnek v oleji uchovávejte v lednici a spotřebujte do dvou až tří dnů.

Fermentovaná zelenina

Stejně jako česnek v oleji, také další doma konzervované a fermentované potraviny nesou značné riziko. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci chorob (CDC) uvádí, že doma konzervovaná zelenina je nejčastějším důvodem propuknutí botulismu. Nejproblematičtější jsou potraviny s nízkým podílem kyselin, zejména pak fazole, řepa, kukuřice, brambory, rajčata nebo chřest.

Foto: Shutterstock

Rýže

Nenápadná rýže je jednou z nejrizikovějších potravin pro domácí otravu. Je to dáno především tím, že suchá rýže může obsahovat spory bacilus aureus. Pokud rýže navlhne, začnou se množit a způsobí problémy. Neupravenou rýži je proto nutné skladovat na chladném a suchém místě, a to ideálně ve vzduchotěsné nádobě.

Možné komplikace tím bohužel nekončí. Vařená rýže je totiž dokonale vlhkým prostředím pro různé patogeny. Zejména rýže smíchaná s dalšímí potravinami, jako jsou mořské plody, vepřové maso nebo vejce, představuje podle Australského institutu pro bezpečnost potravin (AIFS) velké riziko.

Ovoce

Čerstvé ovoce patří mezi potenciálně nebezpečné potraviny. Zejména pak nejrůznější bobule či melouny mají značné riziko kontaminace, protože podle AIFS v teplém a vlhkém podnebí, kde se pěstují, se daří bakteriím, jako je listerie nebo salmonela. Otravě můžete zabránit pouze důkladným umytím a následným okamžitým vysušením ovoce. Zároveň byste ho měli skladovat v chladu, aby se bakterie nemnožily.

Foto: Shutterstock, zdroj: Livestrong

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments